GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Alt alan adı nedir? Nasıl oluşturulur?

5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi’nin birincisi: Alt alan adı nedir? Nasıl oluşturulur?

Söz verdiğimiz gibi 5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi, Güzel Hosting sponsorluğunda hazırlandı. Bugün yayınladığımız yazımızda rehberin birinci bölümünden bir kısım ile karşınıza çıkıyoruz. Bu yazıda web sitemiz için alt alan adları nasıl oluşturabileceğimize bakacağız.

Alt Alan Adı nedir?

“Sub Domain” dediğimiz alt alan adları, web sitelerinin alternatif yayınları için oldukça kullanılan bir yöntemdir. www.alanadiniz.com isimli web siteniz için www.ornek.alanadiniz.com, www.ornek2.alanadiniz.com gibi alt alan adları yayına sokabilirsiniz. Bunları yapmak için ekstra bir hosting’e, veritabanına ve benzeri şeylere ihtiyacınız olmaz.

Alt alan adlarınız, ana alan adınıza ve hosting paketinize doğrudan bağlıdır. Örnek vermek gerekirse e-ticaret ile uğraşan ve ürün satan bir web sitesisiniz. Bir alt alan adı oluşturarak ürün satmanın dışında, o ürünlerle alakalı çeşitli yazıları barındıran bir blog alanı da açabilirsiniz. Yahut haberlerle ilgilenen bir web sitesisiniz. Bu web sitesini alt alan adları sayesinde farklı diller için tekrar yayınlayabilir ve farklı ülkelerde erişime sokabilirsiniz.

Alt alan adlarının kullanımı oldukça faydalı, çeşitli ve ilginçtir. Alt alan adlarının tek dezavantajı, muhtemelen siteye girerken kullanılan adresin oldukça uzun olmasıdır. Ayrıca web siteleri, forum, portal gibi servislerini de yine alt alan adları üzerinden ekleyerek yayına sokabilirler.

Peki alt alan adları nasıl oluşturulur?

Aşağıdaki resimde göreceğimiz şekilde alt alan adımızı oluşturabiliriz. Alt alan adını oluşturduktan sonra aynı ana alan adımızda olduğu gibi ona harici bir wordpress, joomla, vb. sistemler yükleyebilir, ayarlarını bağımsız olarak yapabiliriz. Worpress ve tema kurulumları için rehberimizi takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: