GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Ant-Man ve Wasp incelemesi

Ant-Man ve Wasp (Ant-Man and the Wasp) filmini inceledik!

Avengers: Infinity War ile son virajı geçen ve final aşamasına giren Marvel Sinematik Evreni, Avengers 4 ile birlikte 10 yıllık maceranın ilk bölümünü tamamlayacak. O filme kadar göreceğimiz iki Marvel filmi ise Ant-Man and the Wasp ve Captain Marvel. Bu yıl göreceğimiz son Marvel filmi Ant-Man ve Wasp’ı inceledik!

Dikkat! Bu incelemede spoiler yer almaktadır!

Avengers: Infinity War’da Marvel Sinematik Evreni’nin önemli karakterlerinden Captain Marvel, Ant-Man, Wasp ve Hawkeye yer almadı. Bahsi geçen karakterlerden üçü, Avengers 4’te karşımıza çıkacak. Wasp için ise yazının daha sonrasında söyleyeceğimiz bir durum var.

Hal böyle olunca bu karakterlerin Civil War – Infinity War sırasında ne yaptığı, Avengers 4’te nasıl önemli rol oynayacakları merakla bekleniyor. Bu cevaplardan bazılarını bulabileceğimiz Ant-Man ve Wasp filmi de bu nedenle oldukça önemli. Cevapların kalanlarını ise Şubat 2019’da vizyona girecek Captain Marvel’da görmeyi umuyor ve Avengers 4 için iyice heyecanlanıyoruz.

Ant-Man ve Wasp: Takım Oldular!

İlk filmi ile iyi performans çizen ve bizleri eğlendirmeyi başaran, Civil War ile eğlence seviyesini iyice yükselten Ant-Man karakteri Marvel hayranları tarafından halen fazla ilgi gören bir karakter değil. Devam filminde ise ruh eşi Wasp’ı da yanına alan Scott Lang, eğlenceli maceralarına bir yenisini eklemek istiyor.

Civil War’un ardından Ant-Man ve Hawkeye aileleri olduğu için hükümetle anlaşıyor ve ev hapsine çaptırılıyor. Hawkeye ile alakalı tek bir kelime veya sahne bu filmde de yok. Ant-Man ise ev hapsinin bitimine 2 gün kala kendisini yeni bir maceranın içinde buluyor. Maceranın sebebi ise iki yıldır hükümetten kaçan eski Ant-Man Hank Pym ve kızı, biricik Wasp’ımız Hope.

Hank Pym ve Hope’un aranma sebebi ise Scott’a verilen Ant-Man ekipmanlarının sahibi olmaları ve Almanya’daki havalimanı sahnesinde yaşanan iç savaş. Filmin genel konusu ise Kuantum Evreni’nde hapsolan eski Wasp’ımız Janet’ı kurtarma üzerine kurulu.

Hatırlarsanız ilk filmin sonunda Scott kendi çabasıyla Kuantum Evreni’ne girip tarihte ilk defa yine kendi çabasıyla o evrenden çıkabiliyor. O zamandan beri Janet ile temas ettiği için zihninde zaman zaman Janet’dan mesajlar, sinyaller ile karşılaşıyor. Duruma Hank Pym de müdahale ediyor ve üç kahramanımız eski Wasp’ı o evrenden kurtarmak için var gücüyle çabalıyor.

Filmin kötüsü: Ghost

Filmdeki kötü kadınımız Ghost isminde biri. Hank Pym’in ortağının kuantum üzerine yaptığı bazı çalışmalar esnasında işlerin kötüye gitmesiyle ortağın kızı bundan etkileniyor ve Kuantum Evreni ile Dünya arasında sıkışıp kalıyor. Zaten filmde devamlı vücudunun somut ve soyut ortam arasında gidip geldiğini görüyoruz. Özünde iyi bir kız olan Ghost’un tüm çabası eski haline dönüp acılarından kurtulmak. Bunun yolu ise Hank Pym’in eski Wasp’ı kurtarmak için yaptığı Kuantum Köprüsü’nden ve Janet’ın enerjisinden geçiyor. Elbette Janet’ın ölmesi gerekiyor.

Ortalık burada karışıyor. Filmde birden çok taraf var. Polislerin ev hapsinden kaçtığını anlamamaları için var gücüyle çabalayan Ant-Man, Janet’ı Kuantum Evreni’nden kurtarmak isteyen Hank Pym ve Wasp, eski haline dönmek için kötülükleri göze olan Ghost, Ant-Man’in eski dostları, polisler ve Hank Pym’in teknolojisini ele geçirmek isteyen bir grup kötü adam.

Filmin adeta güncel bir polisiye tadında olduğunu söyleyebiliriz. Ortalıkta devamlı ipucu aramaları, polislerden kaçıştırma ve dövüş sahneleri var. Peki çok mu kafa karıştırıyor? Aslında değil. Yönetmenler işini güzel yapmış ve finalde herkesi bir araya iyi bağlamış. İlk filmden çok daha iyi ve komik bir Ant-Man’imizin olduğunu da söyleyebiliriz.

Efektler, Oyuncu Performansları ve Fazlası

Filmin grafikleri, efektleri, CGI ve fazlası iyi. Açıkçası Avengers filmleri kadar CGI isteyen bir durum zaten yoktu. Daha çok Ant-Man’in Giant-Man olduğu sahnelerde Marvel’ın buna gerek duyabileceğini düşünüyoruz. Kuantum Evreni ise Doctor Strange evreninde gördüğümüz alemlerin ardından grafik olarak en iyi işlenmiş sahnelere sahip. Gerek Doctor Strange filminde yer alan Dormammu’nun ortamı, gerek eski Wasp’ın hapsolduğu Kuantum Evreni inanılmaz bir seyir zevki sunuyor.

Ses ve müzikler de gayet eğlenceliydi. İlk filmde kullanılan müziklerin benzerleri, iyileştirilmiş ve Ant-Man ismine yakışan melodiler ile yine karşımıza çıktı. Oyuncu performansları ise her zaman ki gibi güzel. Ant-Man’in her geçen gün üstüne koyan performansı, Hank Pym’in Tony Stark’ın yaşlı versiyonu gibi takılıp bizleri eğlendirmesi, Wasp’ın inanılmaz ötesi ilk film performansı, Scott’un dostlarının absürtlükleri gayet iyiydi.

Filmde kötü adam sorunu var mıydı? Sayılır. Zira Ghost karakteri başından beri inanılmaz kötü olarak lanse edilmedi. Kızın sorunları giderilse hep iyi olacakmış gibi anlatıldı. Ayrıca Ghost’un bir dönem Black Widow gibi SHIELD adına ajan olarak çalıştığı ve birçok suikast girişiminde bulunduğu anlatılarak yeni bir kapı da aralandı!

Polisler ve Kuantum Köprüsü’nün peşine düşen diğer kötü adamlarımız da kötü adam bölümünü doldurmakta pek yeterli olmadı. Ultron, Thanos, Hela, Vulture gibi sağlam kötüleri görmeye alıştıktan sonra Ghost için bir durup düşünmemiz lazım.

Öte yandan Evangeline Lilly’nin performansı takdire şayandı! Kendisi ilk Ant-Man filminde Hope karakteri ile daha çok bir iş kadını rolüne büründü. Burada ise Wasp olarak ilk defa karşımıza çıktı ve Ant-Man’den daha iyi olduğunu söylemeliyiz. Ant-Man görmektense Wasp görmeyi tercih edebilirim. Karaktere iyi bürünmüş ve aksiyon sahneleri kostümü ile iyi bütünleşmişti. Wasp karakterini Marvel Sinematik Evreni’nde kesinlikle daha fazla görmek istiyoruz!

Avengers 4 ile olan bağlantısı

Çok yaşa Yüce Thanos! Thanos’un inanılmaz bir kötü adam olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Evrenin yarısı ve süper kahramanların dörtte üçü Avengers: Infinity War’un ardından öldü. Buna Nick Fury, Maria Hill gibi destek rolündekiler de dahil. Geriye sadece orijinal ekip kaldı. After credits sahnesinde ise Ant-Man ölmedi ama Hank Pym, eski Wasp Janet ve yeni Wasp’ımız küllerden nasibini alan taraflar oldu. Ant-Man’in durumu ise daha karışık.

Ghost’un tedavisi için Janet’ın talimatları doğrultusunda Kuantum Evreni’ne geri dönen Ant-Man, Dünya’da kalan dostlarının toza dönüşmesi sonucu telsizden “İmdat” diye bağırmakla yetindi. Maalesef kendisini oradan çıkarabilecek kimse kalmadı bilgisayar ekranları karşısında.

Peki şimdi ne olacak? İlk teori Ant-Man’in ilk filminde olduğu gibi Kuantum Evreni’nden kendi kendine çıkabileceği yönünde. Öte yandan madem kendi kendine çıkabiliyor, neden bu kadar isyan ediyor? Belki de çıkamıyor. Bunlar henüz cevaplanmamış sorular. Belki de Captain Marvel bir anda çıkagelip kahramanımızı kurtaracak? Bilemiyoruz.

Bildiğimiz şey ise Ant-Man’in oradan bir şekilde kurtulacağı. Muhtemelen ardından dünyaya dönmeyi başarıp Avengers ile tekrar bir araya gelecek Tony Stark’a gidecek ve kuantum dünyasından bahsedecek. Sonrasında ise kahramanlarımız bu kuantum dünyası sayesinde zamanda yolculuk tarzı bir şeye çıkıp Thanos’u durduracak bir yol bulacak. Belki de Captain Marvel da en az Hank Pym kadar bu konulardan anlıyordur? Sonuçta kozmik güçler konusunda uzman. Elbette bunu söyleyebilmek için önce ilerleyen zamanlarda çıkacak solo filmini izlememiz lazım.

Sonuç

Ant-Man ve Wasp son zamanların en eğlenceli Marvel Sinematik Evreni’ne bağlı filmi. Avengers 4’e güzel bağlanıyor ve Ant-Man’in Thanos’u durdurma konusunda ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Öte yandan çok iyi diyemeyiz. Animasyonlar ve senaryo ortalama, kötü adam konusunda ortalamanın altında bir performans vardı. Eğlence açısından ise ortalamanın üstündeydi ama Thor: Ragnarok ya da Guardians of the Galaxy serileri kadar da komik değildi.

Paramızın hakkını verdi mi? Kesinlikle evet. Üzüldüğümüz tek yan bu yıl başka MCU filmi göremeyecek olmamız. Kendimizi sonbahar da vizyona girecek Venom filmi ve Spider-Man: Into the Spider-Verse animasyon filmleri ile tatmin etmek zorunda kalacağız. Şubat 2019’da ise Marvel Sinematik Evreni tam gaz geri dönüyor!

%d blogcu bunu beğendi: