GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi nedir?

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini enine boyuna masaya yatırdık!

Arttırılmış Gerçeklik (AR) nedir?

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojisi, ilk olarak 1990’lı yıllarda eski Boeing araştırma görevlisi Thomas P. Caudell tarafından ABD Hava Kuvvetleri’nde kullanıldı. Günümüzde kullandığımız birçok teknolojide olduğu gibi, AR teknolojisi de ilk olarak ordu için kullanıldı ve sonrasında çeşitli sektörlere yayıldı. Bu teknolojinin temeli ise 1901 yılında L. Frank Baum isimli yazarın o dönem için hayal olan fikrine kadar uzanıyor.

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi sayesinde içinde bulunduğumuz gerçek ortamı, çeşitli sanal nesnelerle bir araya getirebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse cep telefonunuzun kamerası ile anlık olarak oturma odanızın ortasını çekerken, bu teknoloji ile sanal olarak satın almayı düşündüğünüz bir sehpayı geçici olarak oraya yerleştirebilir ve az çok dizayn konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

ABD Hava Kuvvetleri’nin bir dönem sıklıkla kullandığı Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi, ilerleyen yıllarda birçok ülkenin ordusuna yayılmışken, en yaygın kullanıldığı alan NASA oldu.

Uzay konusunda bir numara konumunda olan NASA, planladığı birçok fırlatma projesinden önce yüksek teknolojili ve Arttırılmış Gerçeklik ile donatılmış bilgisayarları sayesinde o an uzayın canlı görüntüsünü alıyor ve sanal ortamda çeşitli obje ve nesneleri oraya uyarlayarak fırlatma hakkında çeşitli fikirler edinebiliyor.

Günümüzde ise AR teknolojisi oyun ve teknoloji sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok akıllı telefon, kameralarını kullanarak bulunduğunuz ortamı oyunlaştırabiliyor ve anlık olarak sizin o ortamda sanal objelerle oynamanızı sağlıyor. Bu konuda en somut adımlar Apple’ın iPhone 8, 8 Plus ve X telefonları ile atılırken, bilgisayar bölümünde ise aynı mantık Microsoft’un HoloLens aygıtı ile oyunculara sağlanıyor.AR teknolojisinin yaygın olarak kullanıldığı sektörlerden biri arkeolojidir. Arkeologlar, AR teknolojili cihazları sayesinde kazı alanlarında gerçek bir eyleme kalkışmadan önce bölgeyi bilgisayar ortamında simüle ederek pozitif ve negatif ön görüleri belirleyebilmektedirler.

Mimari alanda da AR teknolojisi oldukça yaygındır. Mimarlar, binaların inşaatına başlamadan önce kağıt üstünde şemaları çizmekle kalmaz, boş arsayı AR teknolojili cihazlar sayesinde dijital ortama aktararak inşa etmek istedikleri bina ve nesneleri olası durumları değerlendirmek üzere önceden o alanda deneyebilirler.

Kullanıldığı sektörler

Video oyunları, ordu, tıp, ticaret ve eğitim alanlarında da sık sık kullanılan Arttırılmış Gerçeklik için bizim dikkat etmemiz gereken konu ise turizm sektörü ve turistler. AR teknolojileri ile donatılmış web siteleri, turistin gitmek istediği mekan ile ilgili herhangi bir inceleme yazısı okuması veya görsellere bakması anında anlık olarak ekrana çeşitli ipuçları ve kısa notlar yansıtabilmektedirler. Turistler bakmak oldukları noktalarla dijital ortamdan etkileşime geçerek kendisinden önceki turistlerin olumlu veya olumsuz görüşlerine, ipuçlarına ve buna benzer kısa notlara göz atma şansı bulabilirler.

Buna örnek olarak İstanbul’da rastgele bir otele gideceğimizi düşünelim. Bu otel odasında yataklı köşenin bir resmi ise internet ortamında olsun. AR teknolojisi ile o yatağın üstüne tıklayabilir ve o yatakla alakalı daha önceki kullanıcıların olumlu veya olumsuz görüşlerini alabiliriz. Buna benzer bir başka örnek, otelin restoranındaki menüyle AR teknolojisi ile etkileşime geçebilir ve menüdeki ürünler ile alakalı olarak tek tek olumlu veya olumsuz görüşlere, ipuçlarına sahip olabiliriz.

AR teknolojisinin turistler için önemli bir başka noktası, navigasyon sistemleri. Araçla veya yaya halinde navigasyonunuzu kullanarak gittiğiniz yolculuklarda, yolculuk esnasında gördüğünüz önemli şeyleri kameraya alabilir ve AR teknolojisi ile canlı olarak o şeylerle alakalı bilgiler edinebilirsiniz. Veyahut navigasyon yolu üzerinde bulunduğunuz yol, bölge veya mekan ile alakalı bilgiler alabilir, rotanızı yeniden ona göre hesaplayabilirsiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin turistlere oldukça fayda sağladığını söylemek mümkün. Bu teknoloji sayesinde turistler gidecekleri yerler hakkında önceden bilgilenebilir, bulundukları mevcut mekan ile dijital olarak etkileşime geçebilir ve turistik deneyimine çok daha gerçekçi şeyler katabilir.

Yazının orijinali ve devamı >> BosBeles.net

Dilerseniz 2018 yılında çıkacak video oyunları ve 2018 yılında vizyona girecek filmlerlistelerimize giderek bu yıl oluşacak gündemden uzak kalmayabilirsiniz! Ayrıca FIFA 18 rehberimize giderek oyun hakkında bilgi alabilir, kardeş projemiz Health & Fit 24/7 sayesinde fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz!

GeekGamerNews.com’u FacebookTwitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: