GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Avengers: Infinity War incelemesi

10 yıldır beklediğimiz Avengers: Infinity War sonunda vizyonda!

2008’de Iron Man 1 ile başlayan Marvel Sinematik Evreni, yaklaşık 10 yıldır hayatımızda ve giderek büyümeye devam ediyor. Disney’in satın alımının ardından artık her sene ortalama 3 tane Marvel filmi ve beraberinde çeşitli dizi ve kısa klipler görüyoruz.

İlk Iron Man filminden beri kesin olan bir şey var: Sonsuzluk Taşları evrende bir yerlerde ve Thanos onları toplayacak! 27 Nisan 2018 itibariyle Avengers: Infinity War vizyona girdi ve 10 yıldır beklediğimiz şeyler tek tek gerçekleşmeye başladı. Karşınızda Avengers: Infinity War incelememiz!

Dikkat! İnceleme de yer yer “spoiler” olabileceğini unutmayın!

Avengers: Infinity War

27 Nisan 2018’de tüm Dünya ile aynı anda ülkemizde vizyona giren Avengers: Infinity War, tam 2 saat 40 dakika (160 dakika) uzunluğunda inanılmaz büyük bir film. Russo Kardeşler’in yönettiği filmde eski, yeni birçok süper kahramanı bir arada görüyoruz.

Filmin konusu Thanos’un bütün sonsuzluk taşlarını eldiveninde toplayıp, evrene hükmetmek ve bir denge getirmek istemesiyle alakalı. Thanos çok acayip, çok şahane, çok çok çok… ne desek bilemiyoruz, çok fena bir villian olmuş! Avengers: Infinity War, sonunda herkesin “en iyi Marvel filmi” dediği Captain America: The Winter Soldier’ı geçti ve Marvel Sinematik Evreni’nin en iyi filmi olmayı başardı.

Tartışmasız bir şekilde hem Marvel Sinematik Evreni’nin, hem de genel olarak birçok farklı süper kahraman filminden çok daha iyi olan Avengers: Infinity War, devamı olan bir film. 2019’un Mayıs ayında vizyona girecek Avengers 4, bu filmin bıraktığı yerden başlayacak ve muhtemelen hikayenin gerçek sonunu göreceğiz. Zaten Russo Kardeşler Avengers filmleri için şöyle bir ifade kullanıyor: “Avengers: Infinity War, 10 yıllık maceranın sonuçlarını, Avengers 4 ise bu şahane hikayenin finalini bizlere gösterecek.”

Marvel’ın en iyi villian’ı: THANOS

Marvel’ın son birkaç filmdir kullandığı villian’ların hepsi gerçekten iyi. Her ne kadar çabuk harcanmış olsa da Ultron, Hela, Red Skull, Vulture, Thanos, Hydra, Loki gibi birçok kaliteli ana kötüye şahit olduk. Aralarından Ultron ve Thanos ise çeşitli benzerlikler taşıyor. Ultron’un amacı, Dünya’yı kurtarmaktı ama bunun için her şeyin metal olmasını savundu. Kendisi duygusuz bir makine, mantığa dayalı bir yapay zeka olduğu için bunu anlamlı görebildi. Elbette bizim için tüm insanlığın ve Avengers’ın yok edilip her yerin robotlara kalması pek mantıklı değil.

Thanos da benzer bir mantığa sahip. Evrenin kısıtlı kaynak ve imkanları olduğunu, bir sınırlara sahip olduğunu ama gezegenlerde yaşayan onlarca farklı türün kontrolsüz bir şekilde üreyip kaynakları tükettiğini, israf ettiğini iddia ediyor. Bir yere kadar haklı olabilir ama Gamora’nın da dediği gibi bu kararı vermek sana düşmez Thanos efendi! Elbette kendisi bizim tersimiz düşüncesinde. Sonuç olarak evrenin yarısını yok ederek bir denge getirebileceğini düşünüyor reis.

Hem Ultron, hem de Thanos bu bağlamda birbirlerine benzer, duygusuz ama mantıklı, öte yandan acımasız kararlar verebilen “badass” diyebileceğimiz villian’lardan. Peki Thanos nasıldı? Adeta çizgi romandan fırlamışçasına iyi ve 10 yıllık bekleyişi kesinlikle yerine getiren bir karakter!

Thanos ile beraber Black Order’a da değinmek lazım. Özellikle Ebony Maw, yani Iron Man ve Doctor Strange’e rakip olan Black Order üyesi, şahaneydi. Diğer Black Order üyeleri de çok iyiydi ama Ebony Maw gerçekten bir farklı, bir güzeldi. Maalesef üyelerin hepsinin filmin sonunda ölmesi ve Thanos’un tek kalması, bizi biraz şaşırtan ve beklemediğimiz bir olay yoldu. Ne yani, Avengers 4’te Thanos tek başına mı savaşacak? Bilemiyoruz, belki de farklı yoldaşlar toplar yanına.

Farklı noktalara dağılan Avengers ekibi ve Guardians of the Galaxy

Film 4-5 farklı takımlar halinde, farklı farklı lokasyonlarda parça parça karşımıza çıktı. İzleyici de biraz kafa karışıklığına sebep olsa da, bu kadar büyük bir hikayeyi ve 60 küsür karakteri bir arada oynatmanın farklı bir yolu yok. Civil War sonrası ortaya çıkan #TeamIronMan ve #TeamCap olayı sonunda ortadan kalktı. Iron Man ve Captain America’nın bir araya gelip hasretle sarılmasına şahit olamadık belki ama final savaşına #TeamIronMan üyelerinin de gitmesi, sonunda uzun zamandır Dünya’ya gelmeyen Thor’un “Ultimate Thor” olarak gelmesi ve yüzbaşıyla özlem gidermesi, Bruce Banner’ın dönmesi vs gibi birçok detay gözlerden yaş getiren ve sinema salonunda alkışlara neden olan şeylerdi.

Civil War etkisi kesinlikle filmin başında vardı. Tony bir süre Steve’i aramakta tereddüt dahi etti, hatta arayamadı vs. Ama filmin sonuna doğru iki taraf arasında bu etkinin tamamen yok olduğunu düşünüyoruz. Thor sayesinde Guardians of the Galaxy üyelerinin hem Titan gezegenindeki Avengers üyeleri, hem de Wakanda’da ki Avengers üyeleri ile bir araya gelmesi ise gayet güzel işlenmiş ve eğlenceli sahnelere sebep oldu.

Filmin animasyonları, efektler, sesler, oyuncu performansları

İstanbul, Beylikdüzü’nde bulunan Marmara Park AVM’de Cinemaximum’un IMAX salonunda en ortanın ortasında filmi izleme şansı bulduk. Bunun için biletleri Şubat sonu, Mart başı gibi inanılmaz erken bir tarihte, ön siparişe açıldığı ilk anlarda almıştık. Maalesef IMAX bilet fiyatları, 30 TL’ye ulaşmış durumda ve bu durumdan hiç memnun değiliz!

Öte yandan filmde kullanılan bütün animasyonlar, efektler, CGI dediğimiz her şey 2018’e yakışır, çok şahane bir dozda ve gerçekçilikteydi. Özellikle fragmanlarda Iron Man’in Mark 48 “All-New All-Different” zırhını çok CGI dolu ve yapmacık bulmuştuk. Ama IMAX perdesinde izleyince gayet gerçekçi durduğunu ve taş gibi olduğunu söylememiz lazım. Jarvis’in ardından Friday ile o kadar film geçirdik ama Tony Stark ve Friday arasında halen bir soğukluk seziyoruz. Reisin Jarvis ile yaşadığı eğlenceli, doldu dizgin anıları bir türlü yakalayamadık. Öte yandan zırhın inanılmaz fazla teknolojiye sahip olduğunu, duruma göre adapte olduğunu ve gerçekten çok kaliteli bir işe imza atıldığını söylemek lazım. Iron Man o zırh sayesinde Thanos ile bir noktaya kadar teke tek dahi mücadele edebildi! Zırhın Wakanda teknolojisinden alınıp alınmadığı söylenmiyor. Zira Black Panther filmi ile Infinity War arasında 2-3 yıl gibi bir süre var ama Tony Stark “Kendi nano teknolojim” diyerek aslında olayı biraz noktalıyor.

Filmde ses ve müzikler ilk Avengers filminden tanıdığımız Alan Silvestri’ye emanet edilmiş durumda. Özellikle fragmanlarda beynimizin içine içine işleyen Avengers tema müziği, filmde de yer yer kullanılıyor ve bu müzik gerçekten çok iyi! Sakın Age of Ultron’daki hatayı yapmayın ve bu müziği Avengers 4’te de kullanmaya devam edin sevgili Marvel, lütfen! Savaş ve duygusal yüklü sahnelerde arka planda çalan müziklerin de gayet güzel olduğunu belirtelim.

Oyuncu performansları nasıldı? Maalesef Captain Marvel, Hawkeye, Ant-Man ve Wasp karakterlerini bir saniye olsun göremedik. Muhtemelen ölmemeyi başaran Avengers üyeleri ile saydığımız bu karakterler, Avengers 4’te bir araya gelecek ve günü kurtarmayı başaracaklar. Filmde aktif olarak oynayan oyuncuların hiçbiri belki bir Oscar’lık performans yapmadılar ama Robert Downey Jr.’ın şahane performansına ve diğer tüm oyuncuların kendilerinden beklenildiği düzeyde yaptıkları performansa bir alkış tutmak lazım. Özellikle Robert Downey Jr. ve Benedict Cumberbatch’in bir arada olduğu sahneler, Tom Holland’ın devamlı popüler kültür göndermeleri şahaneydi.

Hüzünlü bir final: Peki şimdi ne olacak?

Maalesef Thanos bütün taşları topladı. Ultimate Thor ise kendisini az kalsın öldürüyordu. Thor’un gerçekten güçlü olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Özellikle Rocket ile olan uyumları çok iyi. Öte yandan Thanos parmağını gerçekten şıklattı ve kendisinin dahi anlamadığı bir şeye sebep oldu. Bir anda Avengers üyelerinin yarısı öldü! Sadece Avengers üyeleri değil, after credits sahnesinden anladığımız üzere Dünya halkı, hatta Thanos’un da dediği gibi evrenin yarısı muhtemelen yok olmaya başladı.

Peki bu neden oldu? Bizim teorimize göre Thanos halen kendisi bile Infinity Gauntlet’i kullanmayı beceremiyor. Kendisini iyileştirmek için yaptığı parmak şıklatma hareketi, eldivenin ve taşların hasar görmesine, evrenin yarısını rastgele bir şekilde yok etmeye sebep oldu. Thor ne yaptığını daha ilk sahneden anlamaya başladı gibi ama biraz geriye dönersek, sanıyoruz ki Doctor Strange bazı şeylerin daha bir farkında.

Titan gezegenindeki son savaşta Doctor Strange geleceğe gidip olası milyonlarca sonucu gördüğünü ve sadece 1 kazanma ihtimali olduğunu söylüyordu. O kazanma ihtimalinin Avengers 4’te gözükmeyen Captain Marvel, Ant-Man, Wasp, Hawkeye, hatta Nova gibi karakterlerde olması ihtimal. Ama asıl bomba, Doctor Strange’in Zaman Taşı’na yaptığı bir numara olabilir. Zaman Taşı’nı hayatı pahasına koruyacağını söyleyen abimiz neden bir anda Tony’i kurtarmak için taştan vazgeçti? Onu çok sevdiği için mi? Sanmıyoruz. O tek kazanma ihtimalinin Tony Stark ile alakalı olduğunu düşünüyor olabilir. Maalesef bir sonraki Mayıs ayına kadar hiçbir şey bilemeyeceğiz.

Öte yandan Thanos’da eldivenin nasıl bozulduğunu anlayamadı. Eldivenin bozulma sebebi sadece Doctor Strange veya Thor da olmayabilir. Thor yeni çekicini yapmak için demir dökme ile alakalı bir yapay yıldıza gitmişti. O yıldızdaki cüce abimiz, Game of Thrones’dan da hatırlayacağınız üzere, Thanos için bir eldiven yaptığını söyledi. Yani Age of Ultron’dan beri gördüğümüz Infinity Gauntlet! O abimizin yaptığı ufak bir numara bile eldivenin stabil çalışmasını engelliyor olabilir. Infinity War için onlarca farklı teori ortaya atılmışken, daha filmin vizyona girdiği ilk gün bir sonraki Avengers filmi için daha da fazla teori ortaya atılmış durumda. Ortalıkta adeta teori bombardımanı var!

Red Skull ve ölen kahramanlar

Red Skull’ın filmde gözükmesine çok sevindim. Zira yıllardır benim düşündüğüm bir teoriyi ufakta olsa desteklemeye başladı. Hatırlarsanız birçok Marvel villian’ı, taşlardan tarafından yok edilmişti. Aslında biz yok edildiğini sanıyoruz ama yok olmamış olabilir? Belki taşın içine hapsolmuşlardır, belki başka bir noktaya ışınlanmışlardır? Olabilir mi? Mümkün. Bu teoriye göre Red Skull uzay taşının içinde, Ultron zihin taşının, Aether gerçeklik taşının, Ronan güç taşının, Agamotto ise zaman taşının içerisinde. Son kalan ruh taşında ise onlarca farklı ruhun olması muhtemel. Red Skull’ı görmemiz, böyle bir teoriyi destekliyor ve bu filmde ölen Black Order üyelerinin yerine bütün bu eski villian’ların gelip Thanos’a yardım etmesine ihtimal veriyorum ben!

Mantıklı ve şahane bir teori. Zira Red Skull ve Ultron gibi villian’lar ikinci bir şansı kesinlikle hak ediyor. Öte yandan birçok Avenger üyesi öldü, değil mi? Muhtemelen çoğu ölmedi. Thanos eldiveni bozarak Ruh Taşı ve Gerçeklik Taşı’nı dengesizleştirdi ve bu da daha anlayamadığımız bir sonuca neden oldu. Ölen kahramanların yarısından fazlasının Phase 4’te devam filmi var, hatta Spider-Man 2, Black Panther 2, Doctor Strange 2 ve Guardians of the Galaxy 3, 2022’ye kadar çıkacak filmler arasında onaylanmış olanlar! Yani ölenlerin geri gelmesi veya zamanın komple geriye alınması gibi çeşitli teorilerden birinin kesin olarak işleneceğine inanıyoruz.

Yazıyı bitirmeden önce filmde birçok popüler kültürden referansa ve çizgi romanlara gönderme vardı. Asıl büyük göndermenin ise son sahnede olduğunu düşünüyoruz. Fark ettiyseniz sağ kalan son Avengers üyeleri kimler? Aralarında birkaç yeni eleman olsa da, Iron Man, Captain America, Hulk, Black Widow, War Machine. Bunlar kim? Elbette ki ilk Avengers filminin orijinal kadrosu! Filmde ölmesi beklenenlerin ölmeyip en yeni karakterlerin ölmesi ve kemik Avengers kadronun bırakılması bence yönetmenlerin düşündüğü güzel bir detay olmuş. Hawkeye abimizin de ölmediğini varsayıyoruz!

Avengers 4’ün sonunda ne olur? Bunu söylemek için erken. Ama Captain Marvel’ın Hawkeye, Ant-Man ve Wasp’ı alıp sağ kalan Avenger üyeleriyle bir araya geleceğini söyleyebiliriz. Tony ve Nebula’nın Dünya’ya nasıl döneceği ise meçhul. Ama finalde bir şekilde zaman geriye alınacak veya ruh taşındaki ruhlar serbest bırakılarak ölenler geri gelecek. Sonunda ise yönetmenlerin yine ters köşe yaparak önceki filmde ölenleri geri getirmesi ve halen yaşayanları gerçek anlamda öldürmesi ihtimal dahilinde. Özellikle Iron Man ve Captain America’nın eninde sonunda öleceğini düşünüyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: