GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Battlefield 5 için açık beta incelemesi

Geçtiğimiz gün yayımlanan Battlefield 5 açık betasını inceledik!

Önümüzdeki Kasım ayında raflardaki yerini alacak Battlefield 5 için hepimiz heyecanlıyız. Zira yıllar sonra İkinci Dünya Savaşı’na dönüyoruz, son zamanların popüler oyun modu battle-royale türünü Battlefield tecrübesiyle deneyimleyeceğiz ve en yakın rakibi Call of Duty: Black Ops 4’ün hikaye modunu kaldırmasının aksine bu oyunda sağlam bir hikaye modu var. Yani her açıdan elle tutulur bir oyun bu oyun.

EA – DICE cephesi kartlarını doğru oynarsa, ki oyunu Kasım’a erteleyerek doğru bir tercih yaptılar, ellerinde bol içerikli, güzel grafikli bir oyun olacak. Biz ise bu yazımızda son birkaç gündür gündemi meşgul eden oyunun açık beta sürecini deneyimledik ve görüşlerimize yer verdik. Daha önce bir adet kapalı alfa ve bir adet kapalı beta süreci geçiren oyun, şimdi ise açık beta ile oyuncu sayısının dibine vurmuş durumda. Zira boş sunucu bulmak çok zor!

Oynanış

Battlefield 1’in oynanışını sevmediğimi söyleyemem lazım. Özellikle Battlefield 4 ve Battlefield: Hardline’ı fazla fazla oynamış bir insan olarak Birinci Dünya Savaşı teması hem içerik, silah, ekipman, araç, vs. anlamında bana az geldi hem de oyun hızı, oynanış oldukça yavaştı. Battlefield 5, nispeten silah ve taşıtların daha bol olduğu bir döneme denk geldiği için savaş içerisindeki atmosferden kesinlikle memnun kaldım. Oyun hızı eski oyunlara göre halen biraz yavaş ama Battlefield 1’e oranla da kesinlikle hızlı.

Oyununun oynanışı, geniş alandaki savaş cephesi, yeniden doğum ekranı, harita, takımlar ve takım içerisindeki squad’lar eski oyunlara benziyor. Bu oyuna bakınca Battlefield olduğunu rahat anlayabiliyoruz. Bu iyi bir şey. Zira Battlefield’ın farklı türlere evrimleşmesini istemeyiz. Yeniden doğum ekranında çeşitli iyileştirmeler var. Artık öldüğümüzde hemen yeniden doğum ekranına geçmiyor. Yerde yatarak kan kaybından ölmemizi canlı canlı izleyebiliyoruz. Dilersek takım arkadaşlarımıza yardım etmeleri için bağırabiliyor, dilersek ölmeden önceki son saniyelerimizin tadını çıkarıyoruz. Elbette bunlarla uğraşmak istemeyenler doğrudan olayı geçebiliyorlar da.

Oyunda İngilizler ve Almanlar var. Oyunun final sürümü çıktığında daha fazla cephe eklenir mi emin değiliz. Takımlar içerisindeki küçük takımlarımız, yani squad sistemi fazla değişmemiş. Efektif bir squad içerisindeyseniz, öldükten sonra haritada doğmanız için çok fazla opsiyon var. Stratejinizi doğru belirlerseniz haritayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Harita sisteminin kendisinde de fazla tuhaf bir değişiklik yok. Elbette haritalar değişik olduğu için alışmanız gereken bir zaman var.

Oyundaki silah ve ekipman özelleştirmeleri dikkat çeken bir konu. Biliyorsunuz ki DICE, oyun için eskisi gibi DLC ve Premium içerikler getirmeyeceğini açıkladı. Oyuna eklenecek bir şey olursa, bunlar bedava olarak herkese güncelleme yolu ile gelecek. O zamana kadar da şirket ekstra parayı bu özelleştirmelerden kazanacak. Son zamanlarda Steam’deki CS: GO, PUBG, Dota 2 gibi popüler oyunların yolundan gidiyor anlayacağınız EA cephesi. Özellikle Star Wars: Battlefront 2 fiyaskosundan sonra EA cephesi oyun içi satış konusuna fazla temkinli yaklaşıyor ve bu iyi bir şey.

Oyunda klasik olarak çeşitli sınıflar var. Bu sınıflarda medic, engineer, sniper gibi görevlere sahip oluyoruz. Her sınıfın kendine ait silah ve ekipmanları var. Bunlarda kendi içerisinde özelleştirilebiliyor. Betaya özel olarak her sınıfın 3’er 4’er adet silahı var ama final sürümünde bu sayı elbette çok daha artacak. Betadaki silahlara ise bol bol özelleştirme yapabiliyoruz. Bu özelleştirmeler silaha takılan lazer, dürbün, vs eklentiler olmakla birlikte, kozmetik anlamda “skin” diye tabir ettiğimiz özelleştirmeler de mevcut.

Oyunun taşıtlarına gelirsek, beta içerisinde tank kullanımı yaygındı ama gökyüzü biraz fazla sakin. Araç kullanımı ise sizi biraz üzecek. Zira Battlefield 4’teki araçlar gibi eğlenceli bir oynanış beklemeyin. Daha ilkel, kullanması zor taşıtlar söz konusu. Silahlar da aynı şekilde Battlefield 1’e göre daha güçlü, hızlı ve kolay ama modern Battlefield oyunlarına kıyasla kesinlikle alışmanız zaman alacaktır.

Grafikler ve Ses

Battlefield serisinin alışageldiğimiz tema müziği şimdilik karşımıza çıkmıyor. Bu müziğin sevenleri oldukça fazla. Battlefield 1942, Battlefield 2, Battlefield 1 gibi oyunlarda bu müziğin daha saf ve klasik halini, Battlefield 3 ve 4’te ise bass’lı, modifikasyonlu halini gördük. İkisi de güzel, ikisi de şahane. Burada ise nasıl bir şey olacak şimdilik belli değil. Oyunun fragmanlarında yerli yersiz birkaç saniye çıkan ses dışında tema müziğini halen fazla işitemedik. Betada da arka plana göstermelik bir müzik koymuşlar ki ana oyun çıktığında umarız gerçek efsane tema müziği geri gelir. Onun dışında silah sesleri, araç sesleri, kavga gürültüler, patırtılar, patlamalar derken çevre ve atmosfer kesinlikle iyi yansıtılıyor.

Elbette grafikler de değinmemiz gereken başka bir konu. Çevre ve atmosfer seslerden ziyade grafikler ile oyuncuya kesinlikle hissettiriliyor. Oyunda İkinci Dünya Savaşı içerisinde olduğunuzu kesinlikle hissediyorsunuz ama oyuna yeni başlayanlar “savaş nerede, nereye gideceğim, burası neresi?” gibi hele hele haritanın en başından başladıysanız bazı sorular sorup haritada ilk başlarda biraz vakit öldürüyorlar. Yine de grafikler ve efektler kesinlikle iyi. Yenilenen Frostbite ile doğal olarak serinin en iyi grafikleri burada ama ortalama bir bilgisayar, beta aşamasında olmasına rağmen orta ayarlarda herhangi bir kasma, donma, takılma yaşamıyor. Beta aşaması olmasına ve sunucuların yoğun olmasına rağmen herhangi ciddi bir sunucu problemi de yaşanmadı.

NVIDIA RTX 20 serisinin tanıtılmasıyla Ray Tracing efektlerini çok merak ettik ama elimizde RTX 20 serisine ait herhangi bir kart doğal olarak yoktu. Anladığımız kadarıyla beta içerisinde o efektlere de yer verilmemiş. Çünkü göze farklı, tuhaf gelen hiçbir nokta yoktu. Teknoloji anlamında eski Battlefield oyunlarıyla arasında pek bir fark yok. Elbette son düzenlemeler ve optimizasyon için oyunun final sürümünü kesinlikle görmemiz lazım.

Sonuç

Battlefield 5’in açık betası 11 Eylül akşamı sona eriyor. Betayı denemeyenlerin kesinlikle bir girip denemesi gerekiyor. Ülkemizdeki fiyatlar üzerinden artık konuşamıyoruz. Zira fiyatlar ve döviz kurları aldı başını gitti. Ama Battlefield 5’i 60 dolarlık bir oyun olarak değerlendirirsek, betanın şu hali bile bizleri memnun etti. Oyun çıktığında hikaye modu, betadaki çoklu oyuncu modunun tam sürümü, gösterilmeyen bütün silahlar, haritalar, cepheler vs, ve betada olmayan battle-royale moduna da sahip olacağız. O nedenle oyundaki içeriğin bol olduğunu, 60 doların hakkını verdiğini ve oyunun iskeletinin, alt yapısının oyuncuyu üzmeyecek dinamikler üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz!

Battlefield 5, 20 Kasım 2018’de PC, PS4 ve Xbox One için çıkacak!

%d blogcu bunu beğendi: