GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Deadpool 2 incelemesi

Wade Wilson geri döndü! İşte Deadpool 2 incelemesi!

Marvel’ın en sayko karakterlerinden biri olan Deadpool, Fox’un elinde bulundurduğu X-MEN film hakları boyunca çok karşımıza çıkmamıştı. Kendisini ilk olarak 2009’da X-MEN: Origin filminde gördüğümüz Wade Wilson, 2016’da ise reboot yiyerek kendi solo filmi ile muhteşem bir geri dönüş yaşadı.

2016’da düşük bütçesine rağmen inanılmaz bir seyir zevki veren ve satış başarısına ulaşan Deadpool, daha ilk filminde devamının geleceğini onayladı. (After-Credits sahnesi sağ olsun) O zamandan beri merakla beklediğimiz Deadpool 2, geçtiğimiz yıl çekimlerle uğraştı ve küçük bir erteleme ile sonunda Mayıs 2018’de vizyona girdi. İşte film incelememiz!

Uyarı! İncelememizde yer yer “spoiler” bulunmaktadır!

Wade “Sexy Motherfucker” Wilson geri döndü

İlk filmin ardından halen bir X-MEN üyesi olmayı reddeden Deadpool, dünyanın çeşitli şehirlerine gidip kötülerle mücadele ediyor. Elbette bunların hepsini para karşılığı yaparak bir süper kahraman olmadığını, daha çok bir anti-hero olduğunu bizlere defalarca kez gösteriyor.

Anladığımız kadarıyla kendisini aşk ve seks hayatına fazla kaptıran Wade Wilson, özellikle son dövüşünde işini bitirmesi gereken adamın işini bitirmiyor ve sevgilisinin, pardon evlenmişler, karısının yanına gidiyor. Bunların hepsini zaten filmde görürsünüz. Sonrasında ise karısı kaza kurşununa kurban gidiyor ve Wade çıldırıyor. Filmin hikayesi ölümsüz olan Deadpool’un kendisini öldürmeye çalışmasıyla başlıyor, X-MEN’e stajyer olarak katılıp iyilerle kendi lisanında mücadele etmeyle devam ediyor ve Cable karşısına çıkınca iyice sarpa sarıyor.

Nereden bakarsanız sayko, çılgın, kafa karıştıran ama bir o kadar da güzel ve komik bir senaryo izledik. Filmde olumsuz bulduğumuz bazı noktalar var. Bunları sona sakladık. Önce olumlu kısımlardan konuşalım. Hikaye ilk filme oranla daha tutarlı, belli bir sistematiği olan ve gayet komik, güzel işlenmiş bir hikaye. Zaten Deadpool’dan Avengers: Infinity War tarzı bir ciddiyet beklemiyoruz. Yine de zaman zaman gayet dramatikti.

Filmin hikayesinde beğenmediğimiz tek nokta, ilk film tuttuğu için ikinci filmi de aynı sistemle senaryoya almaları. Önce filmin ortasından bir sahne, sonra Wade Wilson bize hikayenin başını anlatıyor ve kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ne diyelim, peki…

Cable, Juggernaut, Domino ve X-FORCE

Sevgilisini kaybeden Deadpool, kendini öldüremeyeceğini de anlayınca X-MEN’e stajyer olarak katılıyor ama Colossus’a göre her şeyi berbat edip Soğutucu’ya gönderiliyor. Burada Cable’ın gazabına uğrayan Wilson, oradan kaçıyor ve Cable’ın peşine X-FORCE adını verdiği yeni ve yenilikçi bir ekip kurarak düşüyor. Kısmı olarak başarısız olan Deadpool, Juggernaut’ın kaçmasına sebep oluyor, X-FORCE’u Domino hariç kaybediyor ve Cable ile barışıp finalde birlikte çarpışıyorlar. Sanıyoruz ki hikayenin kısa özeti bu. Gayet komik olan hikayenin derinlik ve sistem açısından ilk filmden iyi olmasına rağmen genel olarak ilk filmin altında kaldığını söyleyebiliriz.

Cable,  nam-ı diğer Thanos (!) gayet güzel yansıtılmış. Zaten en başından beri kötü olmayan Cable’ın filmin ana kötüsü olması, fragmanlara göre, gayet tuhaftı ve beklediğimiz gibi olup taraf değiştirdi. Yine de Cable’ın gayet iyi bir villian olabileceğini de söyleyebiliriz. Domino, yani X-FORCE’u sağ kalan tek üyesi ise çok şanslı, güzel ve sinemaya iyi yansıtılan karakterlerden biri. Juggernaut ise beklenmeyen sürpriz oldu. Fragmanlarda hiç göremediğimiz devasa abimizi filmde görmek çok heyecan vericiydi. İşin en güzel yanı X-MEN: The Last Stand filminde gördüğümüz saçma Juggernaut’un yok sayılıp Deadpool 2’de çizgi romanlarda tam anlamıyla uyan bir kötü seyretmemiz.

Animasyonlar ve Ses

Deadpool 2’nin animasyonları ilk filmden çok daha iyi. Ama film yine de düşük bütçeli. Hem de o kadar satış yapmasına rağmen! Buna pek anlam veremedik. Zaten tutmuş olan bir formülü ısıtıp yeniden önümüze koyulması olarak değerlendiriyorum Deadpool 2’yi. Ryan Reynolds ve diğer karakterler gayet güzel oynamış, senaryo da komik ama klişeler ve yeniden düşük bütçeyle çekilmesi resmen bağırıyor.

Neyse ki düşük de olsa bütçe biraz arttırılmış ve çok daha güzel bir seyir zevki sunan grafik ve animasyonlar izledik. Deadpool’un finaldeki siyah kostümünü ise pek bir beğendik (!) Filmin müzikleri ilk filmden çok daha iyi ve fazla ama filmin dövüş sahnelerinin arka planlarında çalan sözsüz melodileri (Spotify’da iki farklı albüm görebilirsiniz) ilk filmden resmen daha kötü. Zaten bu genel bir sorun. Neden ilk filmde tutan şahane müzikleri ve bu müziklerin yapımcısını değiştirmekle uğraşıyorsunuz ki? Bunun örnekleri çok. Disney’de The Avengers’ın şahane müzikleri ama Avengers: Age of Ultron’un kötü müzikleri, Fox’ta Deadpool’un güzel müzikleri ama Deadpool 2’nin kötü müzikleri, DC’de Batman v Superman’in Hans Zimmer’ın elinden çıkan efsane müzikleri ama Justice League’in kötü müzikleri derken liste uzar gider…

After Credits sahneleri

Filmde ilk yazılardan sonra birkaç tane after-credits sahnesi var. Burada Ryan Reynolds’ın geçmişteki kötü tecrübelerine çok güzel giydirip yok etmişler! Artık X-MEN: Origins’teki Deadpool’un Fox tarafından tamamen iptal edildiğini varsayıyoruz. Hugh Jackman’ı eski bir videoda değilde, film için gelip çektiği yeni sahnelerde görmek çok isterdik ama buna da razıyız. Green Lantern göndermesini ise DC sonuna kadar hak ediyor herhalde. Kesinlikle bu sahneleri izleyin çünkü filmden çok daha iyi!

Paramızın hakkını verir mi? SON DEĞERLENDİRME

Avengers: Infinity War ile hepimiz eğlendik, aksiyona doyduk ve final sahnesi ile üzülmekten ziyade bir tuhaf olduk. Herkes 27 – 28 Nisan arasında kamyon çarpmış, zamanda bug’a girmiş gibiydi. Deadpool 2 bazı olumsuzluklarına rağmen kesinlikle paranızın hakkını verecek, Avengers’ın ardından sizi tekrar kahkaya sokacak ve modunuzu yerine getirecek bir film. O nedenle kesinlikle tavsiye ederiz!

Öte yandan Deadpool 3’ün artık gelmeyeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Yapımcılarda maalesef bir istek yok. Deadpool’un benzerini yapmaya çalışmışlar sadece. Herhangi ciddi bir ilerleme göremedik. Zaten Disney’in satın almasıyla birlikte Deadpool’un X-MEN ve Fantastik Dörtlü evreni ile birlikte ciddi bir reboot yiyeceğini ama kostüm, espriler ve Ryan Reynolds gibi faktörlere pek dokunmayacağını düşünüyoruz.

İlginizi çekebilir: AVENGERS INFINITY WAR İNCELEMESİ

%d blogcu bunu beğendi: