GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

En iyi Forza oyunları

En iyi Forza serisinin geçmişine bir göz attık ve en iyi oyunlarını sıraladık!

Yarış oyunu dediğimizde aklımıza sayılı oyunlar gelir. Forza serisi de bu serilerin en önemlilerinden. 2005 yılından beri hayatımızda olan Forza serisi, “Motorsport” ve “Horizon” alt başlıkları altında 2 farklı seri olarak durmadan karşımıza çıkıyor. Hemen hemen her oyununda oyuncuların takdirini toplayan Forza serisi, Project Cars, Asetto Corsa gibi simülasyon ve mekanik ağırlıklı yarış oyunlarının da öncüsü olmuştur.

Microsoft bünyesinde faaliyet gösteren ve Turn 10 Studios ile Playground Games önderliğinde geliştirilen Forza serisi, Xbox markasına özel yarış oyunlarından. Bu serinin en büyük rakibi ise doğal olarak PlayStation markasına özel yarış oyunlarından olan Gran Turismo serisi. Geliştirici ekiplerden Turn 10 Studios “Motorsport” serisini geliştirirken, Playground Games ise “Horizon” serisi ile uğraşmakta.

1. Forza Motorsport (2005)

2005 yılında orijinal Xbox, yani ilk Xbox konsolu için çıkan Forza Motorsport, Forza serisinin ilk oyunu. Microsoft bünyesinde dağıtılan yarış oyununun geliştirici ise Turn 10 Studios. Çıktığı dönemde 200’ün üstünde araba, gerçekçi çoklu oyuncu yarışları, gerçek hayata benzeyen gerçekçi bir simülasyon olması ve oyuncuların birbiriyle etkileşime geçebileceği gerçek zamanlı bir çoklu oyuncu arenası derken Forza Motorsport o dönem birçok yarış oyununu geçmeyi başardı ve Xbox markasının vazgeçilmezlerinden biri oldu.

Daha sonra bu oyun, geriye dönük uyumluluk sayesinde Xbox 360 konsolu için de yayımlandı. Kuzey Amerika’da 100.000’ün üstünde, İngiltere’de ise 200.000’ün üstünde kopya satıldığı açıklandı.

2. Forza Motorsport 2 (2007)

2005 yılını Forza Motorsport ile kasıp kavuran ve yarış oyunlarına yeni bir soluk getiren Microsoft ve Turn 10 Studios ikilisi, aradan geçen 2 yılın ardından 2007 yılında popüler oyunlarının devam oyununu çıkarmaya karar verdiler. Böylece Xbox 360 için ilk Forza oyunu da Forza Motorsport 2 ismiyle yayımlanmış oldu. İlk oyuna benzeyen ama Xbox 360 sayesinde çok daha iyi grafiklere sahip olan devam oyunu için Microsoft ekibinden oldukça fazla pazarlama çalışması geldi. Bütün bunların sonunda oyun, İngiltere’de 300.000’den fazla kopya sattı.

3. Forza Motorsport 3 (2009)

Aradan geçen 2 yıl boyunca yarış oyunları piyasası Need for Speed, Forza Motorsport ve Gran Turismo serileri ile kızışırken, ortaya GRID ve DiRT gibi seriler de çıktı. Özellikle GRID ve DiRT sayesinde hayatımıza arazi yarışları ve 4X4’ler geldi. Hal böyle olunca yarış oyunları piyasasında koltuğu sağlam olan Forza Motorsport 2’nin koltuğu sallanmaya başladı ve 2 yıl sonra, 2009 yılında Xbox 360 için Forza Motorsport 3, ekstra araçlar, gelişmiş grafikler ve ekstra modlar ile piyasaya sürüldü.

4. Forza Motorsport 4 (2011)

Artık 2 yılda bir oyun çıkarmayı adet haline getiren Microsoft ve Turn 10 Studios ekibi, 2011 yılına gelindiğinde Xbox 360 için Forza Motorsport 4’ü çıkardı. Bu oyunun en büyük özelliği, Microsoft’un o dönem yeni yeni kullandığı Kinect aygıtını kullanması ve bu aygıtla uyumlu olarak çalışabilmesi oldu.

5. Forza Horizon (2012)

2009 yılında Forza Motorsport 3’ün çıkmasıyla Microsoft ekibi bir B planını da devreye soktu. Playground Games ile anlaşarak Activision’ın Call of Duty markasında yaptığı gibi bir strateji izleyen yazılım ve teknoloji devi, Forza markası için yeni bir alt seri oluşturdu. 2011’de Motorsport 4 daha yeni çıkmışken, takip eden yılda yani 2012’de hemen Forza Horizon’da yayımlandı.

Genellikle pist yarışlarına ağırlık veren Forza Motorsport serisi, Forza Horizon alt serisi ile başka bir yola saptı ve bizlere açık dünya oynanışı ağırlıklı, çeşitli arazi yarışları, sokak yarışları vb. konuları deneyimleyebilmemizi sağlayan bir oynanış getirdi. Oldukça sevilen Forza Horizon, Xbox 360 için de çıkan son Forza oyunu oldu.

6. Forza Motorsport 5 (2013)

Artık her yıl bir Forza oyunu görmeye başladık. Buna 2 farklı geliştiricinin seriyi geliştirmesi büyük rol oynuyor. 2012’de piyasada olmayan Turn 10 Studios, 2013 yılında Microsoft’un yeni çocuğu Xbox One için Forza Motorsport 5’i çıkardı. Motorsport serisinin beşinci oyunu ile oyuncular Xbox One’ın bütün gücünü kullanabildi ve yepyeni grafikler, ses ve animasyonlar ile karşılaştı.

7. Forza Horizon 2 (2014)

Oldukça sevilen Forza Horizon, bir yıl aranın ardından devam oyunu ile tekrar karşımıza çıkıyor. Xbox One’ın en sevilen oyunlarından biri olmayı başaran Forza Horizon 2, oyuncuya daha geniş bir açık dünya oynanışını kaliteli grafikler ile birlikte sunuyor. Bu oyun ile birlikte Horizon alt markası da Xbox One konsolu ile taşınıyor. Öte yandan geriye dönük uyumluluk sayesinde bu oyun da Xbox 360 üzerinde deneyimlenebiliyor.

8. Forza Motorsport 6 (2015)

Microsoft bu dönem ilginç bir pazarlama politikası izledi. 2016 yılında Forza Horizon 3’ün geleceğini önceden duyurdu ve 2015’te Xbox One için Forza Motorsport 6’yı çıkardı. Ford GT süper araba takımına odaklanan Forza Motorsport 6, özellikle o dönemlerde çıkan Project Cars gibi bir oyunla rekabet etmek zorunda kalıyor. Ayrıca bu oyunun en büyük özelliği, Forza Motorsport 6: Apex isminde oynaması ücretsiz bir demosu da Windows 10’lu bilgisayarlar için yayımlanıyor. Bu hamle, Windows 10’lu bilgisayarların ileride daha fazla Forza oyununu deneyimleyebileceğinin bir göstergesi.

9. Forza Horizon 3 (2016)

Bir yıl önceden duyurulan Forza Horizon 3, sonunda yayımlanıyor. Oyunun en büyük özelliği Xbox One ile birlikte Windows 10’lu bilgisayarlar için de Windows Mağazası üzerinden tam sürüm olarak yayımlanması. Piyasaya çıkmış en iyi Forza oyunu olarak lanse edilen oyun, halen oynanabilirliğini koruyor ve Horizon serisinin en güncel oyunu. Oyunda devasa bir açık dünya, çeşitli oyun içi modlar, yarışlar ve onlarca farklı araba mevcut. Grafik olarak da oyunun oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

10. Forza Motorsport 7 (2017)

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Forza Motorsport 7, Forza serisinin 10. oyunu olma özelliğini taşıyor. Bu oyun için bir dönem “Forza X” ismiyle çıkacağı ve Motorsport serisi ile Horizon serisini birleştireceği iddiaları ortaya atıldı. E3 2017’de ise oyunun yeni bir Motorsport olacağı açıklandı ve bu iddialar çürütülmüş oldu. Hem Xbox One hem de Windows 10’lu bilgisayarlar için çıkan Forza Motorsport 7’nin en büyük özelliği ise o dönem oyunla birlikte çıkan Xbox One X’e özel olarak optimize edilmesi oldu. Oyun 4K çözünürlüğünde 700’den fazla araba ile inanılmaz bir pist yarışı sunuyor!

%d blogcu bunu beğendi: