GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

En iyi GTA oyunları

Grand Theft Auto serisinin oyunlarını, tek başlık altında inceledik!

Rockstar Games, GTA 5 ve GTA Online oyunları ile günümüzün oyun sektörüne damgasını vuran isimlerden biri. Peki bu şirket nasıl buralara geldi? Basit: GTA serisi ve Red Dead serisi. Yaptığı diğer oyunlarda oldukça iyiydi fakat bu iki seri, şirketi şaha kaldırdı. Bugün hazırladığımız yazımızda, Grand Theft Auto serisinin oyunlarına kısa bir göz atacağız.

1. Grand Theft Auto (1997)

1997 yılında PC, PS1, MS-DOS ve GBC için yayımlanan Grand Theft Auto, serinin ilk oyunu olma özelliğini taşıyor. Özellikle zamanında onun gibi grafik ve mekaniklere sahip bir oyunun daha olmaması, kendisini PS1 platformu ağırlıklı olmak üzere oldukça öne taşıdı.

2. Grand Theft Auto: London 1969 ve London 1961

GTA serisinin iki adet genişleme paketi gibi de düşünebiliriz. Yine de günümüzde yayımlanan DLC mantığından uzak, tam anlamıyla kocaman birer genişleme paketiydiler. London 1969, 1997 yılında PC, MS-DOS ve PS1 için, London 1961 ise 1999 yılında sadece PC platformu için yayımlandı.

3. Grand Theft Auto II

Giderek popüleritesi artan seri, artık “ana oyun” mantığında yeni bir devam oyunu ile oyun severlerin karşısına çıktı. Yine 1999 yılında yayımlanan GTA 2, PC, GBC, PS1 ve Dreamcast platformları ile ilk oyundan da büyük bir etki yarattı. Nitekim asıl devrim, daha gelmemişti…

4. Grand Theft Auto III

Dönemin “yeni nesli” sayılacak platformlara adapte olan GTA serisi, Rockstar Games önderliğinde GTA 3 ile birlikte geri döndü. 2001 yılında PC, PS2, Xbox ve Mac için çıkan efsane oyun, seriye kattığı birçok yenilik ve geliştirme ile adını tarihe yazdırmayı başardı. Birçok oyun severin GTA serisi ile ilk kez tanışmasına vesile olan GTA 3, artan popüleritesi nedeniyle yıllar sonra iOS ve Android platformları için de geldi.

5. Grand Theft Auto: Vice City

O helikopterli görevi kim unutabilir? GTA: Vice City ve GTA: San Andreas, özellikle 1995 – 1999 arasında doğan neslin bir numaralı vazgeçilmezi oldu. 2002 yılında Rockstar Games tarafından PC, PS2, Xbox ve Mac için yayımlanan oyun, giderek artan grafikleri ile büyük sükse yaptı. “En iyi GTA oyunları” listesine rahatlıkla girebilecek olan oyun, yıllar sonra iOS ve Android platformlarına da geldi.

6. Grand Theft Auto: San Andreas

Oyun sektöründe grafik ve mekaniklerin giderek geliştiği, modernize hale geldiği yıllardan biri olan 2004’te, Rockstar Games serinin devam oyunu GTA: San Andreas’ı yayımladı. Özellikle Need for Speed ve Call of Duty’nin yükseliş yıllarından biri olan o dönemde, seri kendisine rahatlıkla yer buldu. Dönemin en büyük açık dünyalarından birine sahip olması, entrikalarla dolu hikayesi, grafikler, mekanikleri derken PC, PS2, Xbox ve Mac için çıkan oyun, yıllar sonra iOS ve Android’e bile geldi.

7. Grand Theft Auto: Advance, Liberty City Stories ve Vice City Stories

GTA. Advance, 2004 yılında dönemin unutulan konsolları Digital Eclipse ve GBA için çıkan ufak çaplı bir oyundu. GTA 3’ün 1 yıl öncesini konu alan oyunun kendine has kemik bir kitlesi oluştu. Öte yandan 2005 yılında PS2 ve PSP için gelen Liberty Stories ile taşınabilir konsollarda da GTA deneyimi kazandık. Öyle ki, adını çabuk unutamayacağımız bu oyun da iOS ve Android için yayımlandı.

1 yıl sonra yani 2006’da yayımlanan GTA: Vice City Stories ise Vice City’de aşina olduğumuz hikayenin bilmediğimiz bir bölümünü PSP ve PS2’ye getirmesi ile biliniyor. Dikkat ederseniz son birkaç yıldır, Rockstar Games PC platformuna oldukça soğuk davranıyor. İşte en çok sevilen Red Dead oyunlarının PC’ye gelmediği yıllar da bu yıllar!

Grand Theft Auto 6 ilk defa gözüktü!

8. Grand Theft Auto IV, The Lost & Damned ve Balled of Gay Tony

Rockstar Games, oyun sektöründeki sayılı şirketten biri. Bunun temel sebebi daima yenilikçi ve risk alan bir yapıda olması. Oyun şirketlerinden çok az sayıda radikal karar alanları görürüz. Bu kararlar genellikle bir anda gelişen ve eski donanımları çöpe atmaya meyilli olan oyunlar yayımlanmasıdır. Rockstar’da o kervana katıldı ve GTA 4 ile seriyi oldukça ileri bir boyuta taşıdı.

Maalesef bu ileri boyut onlar için fazla iyi olmadı. Özellikle PC platformundaki sürümün oldukça sorunlu bir algoritmaya ve yetersiz optimizasyona sahip olması, oyunun iyi bilgisayarlarda bile kasmasına ve oynanmasına sebep oldu. Konsol kullanıcıları ise San Andreas ve Vice City’de yaşadığımız hikayelerden sonra, GTA 4’ün hikayesini biraz vasat ve karamsar buldu.

Oyun sektörüne sorunlarıyla damga vuran oyun, 2008 yılında PC, PS3 ve Xbox 360 için çıktı. Anladığınız üzere GTA serisinin dönemin yeni nesil konsollarıyla tanıştığı ilk oyundu. Arkasından gelen The Lost & Damned ve Balled of Gay Tony ek paketleri ise seriye bir derinlik kattı. Ama GTA 4’te yaşanan sorunlar yüzünden oyuncular Rockstar’a çoktan küsmüştü.

9. Grand Theft Auto: Chinatown Wars

2009 yılında PSP, DS, iOS ve Android için yayımlanan oyun, uzun zaman sonra seriyi tekrar kuş bakışı bir bakış açısına soktu. Halen neden yayımlandığını anlayamadığımız oyun, grafikleri, mekanikleri ve hikayesiyle vasatın da altındaydı. Sadece taşınabilir konsollar için tasarlanan oyun, bir diğer taşınabilir konsol oyunu Liberty City Stories’in yanında oldukça kötü kaldı ve unutmak istediğimiz bir GTA oyunu oldu.

10. Grand Theft Auto 5 ve GTA: Online

Rockstar Games, üst üste gelen kötü hataların ardından kabuğuna çekildi ve GTA serisini bir süre dinlendirmeye aldı. O sırada Bully, Red Dead Redemption, L.A. Noire gibi başka birçok favori oyun ile uğraştı. Yıllar sonra seriyi adam ettiğini düşünen şirket, GTA 5 ile tekrar piyasaya çıktı. GTA 5, sahip olduğu grafikler, mekanikler, hikaye ve devasa açık ve canlı dünyası ile bütün oyuncuların bir anda gözdesi oldu.

GTA serisinin en iyi oyunu olan oyun, oyun camiasının da en iyileri arasında aday gösterilmeye başladı. 2013 yılında PS3 ve Xbox 360, 2014 yılında PS4 ve Xbox One, 2015 yılında ise PC için yayımlanan oyun, eski ve yeni nesli bir araya getiren ender oyunlardan biri. Özellikle çıktığı yıldan bu zamana kadar halen her hafta çok satan oyunlar arasında olması, GTA: Online ile bitmek bilmeyen güncellemeler, hikayeler ve devasa çevrim içi deneyimler, Rockstar Games ve Take-Two’nun yüzünü güldürmeyi başardı!

Dilerseniz, 2017 yılında çıkacak oyunları görmek için bu haberimizi ziyaret edebilirsiniz. GeekGamerNews.com’u FacebookTwitterInstagramGoogle+ ve Youtube üzerinden takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: