GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

FTP nedir? FTP yönetimi ve Filezilla

5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi’nin birincisi: FTP nedir? FTP yönetimi nasıl yapılır?

Söz verdiğimiz gibi 5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi, Güzel Hosting sponsorluğunda hazırlandı. Bugün yayınladığımız yazımızda rehberin birinci bölümünden bir kısım ile karşınıza çıkıyoruz. Bu yazıda hali hazırda kurulu olan hosting paketimiz üzerinden FTP bölümünü nasıl yöneteceğimizi, Filezilla kullanımını ve benzeri detayları öğreneceğiz.

FTP nedir?

Dosya Aktarım İletişim Kuralı (File Transfer Protocol) olarak adlandırabileceğimiz FTP, verilerimizi çeşitli yöntemlerle sıkıştırarak bir sunucuya yüklemenin ve karşı tarafa ulaştırmanın en kısa yoludur. Geçmiş yıllarda üreticiler oyun, döküman, yazılım, vb. çeşitli şeyleri kullanıcılara indirtmek için FTP arayüzlerine yüklüyor ve herkese açık bağlantısını sunuyordu. Şimdi ise bu iş daha modern yollarla ama yine FTP alt yapısıyla yapılıyor.

FTP içerisinde web sitemizin fiziksel bir kopyasını, site içerisindeki yazılarımızı, dosyalarımızı vs görebiliriz. Aynı hosting içerisinde olduğu gibi. Aynı zamanda karşı tarafa ulaştırmak istediğimiz dosyaları da FTP içerisine atabiliriz. Özellikle arama motorlarına web sitemizi doğrulatmak için onlardan aldığımız bir dosyayı sık sık FTP dizinimize atar olduk.

Filezilla nedir?

Filezilla, bir FTP yönetim programıdır. Tamamen ücretsiz olması ve birçok şeye imkan sağlaması nedeniyle en çok tercih edilen programdır. Biz de FTP yönetimine ihtiyaç duyduğumuzda bu programı kullanıyoruz. Bu bağlantıya tıklayarak ihtiyacınız olan Filezilla çözümünü indirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde örnek bir wordpress kurulumunu görebilirsiniz. FTP sisteminin yöntemi ve FTP’ye dosya atma konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: