GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Ghost Recon: Wildlands incelemesi

Detaylar üzerine kurulu bir oyun: Ghost Recon: Wildlands

Koşmaktan yorulan karakterimizin dinlenmek için eğilmesinden minik droneumuzun havada sarsılmasına kadar bu oyunu güzel yapan şeyler her seferinde minik detayları oluyor oyunu oynarken yaptığımız neredeyse her şey tatmin edici bir hal alıyor kaza yapına araçların aldığı hasarlar ya da çatışmanın ortasındaki aracımızın aldığı hasarın detayı oldukça üst seviyede peşimizdeki düşmanlardan kurtulduktan sonra dumanlar içindeki aracımıza baktığımızda oluşan duygu oldukça tatmin edici

Oyunun Hikayesi

Oyunun hikayesine gelecek olursak, bu kısım büyük ihtimalle oyunun en zayıf kaldığı bölüm. Hikaye neredeyse yok gibi bir şey. Hikaye, görev sonlarındaki ara sahneler ve göreve giderken ki telsiz konuşmaları dışında işlenmiyor denebilir. Eğer hikayenin detaylarını öğrenmek istiyorsanız, size sunulan videolarla baş başasınız. Bu videolar hikayeyi anlamak için gerekli olsalar da, oynanışı durdurup oyunun verdiği zevki baltalıyorlar. Hikayemiz ise Bolivya’daki bir uyuşturucu kartelini yok etmek için gönderilen 4 kişilik çok gizli bir amerikan özel harekat timinin bu karteli devirmesini anlatıyor. Kartel 4 bölüme ayrılmış durumda: Uyuşturucu yapımı, güvenlik, nüfuz ve kaçakçılık. Her birinin 4 ile 5 arasında alt lideri, 1 tane orta lideri ve 1 tane de ana lideri var. Bu ana liderlerin 2 tanesini devirebilirseniz, kartelin başı olan El Sueno’yu devirmeye gidebilirsiniz.

Santa Blanca Karteli’ni devirmek için, bölgesel direniş gücü olan Pac Katari liderliğindeki Kataris 26 ile ortak çalışıyor olacaksınız. Bazı görevlerde onlara yardım etmeniz istenecek ve açık dünyada çatışmaya girerseniz size yardım edecekler. Oyunda her alt liderin kendine ait bir bölgesi var ve o bölgenin alt liderini devirirseniz, o bölgedeki direniş gücünün aktivitesi artıyor ve kartelin adamlarının sayısı azalıyor. Savaştığınız kartelin yanı sıra oyunda düşman tipi olarak UNIDAD adı verilen bir yozlaşmış anti-kartel askeri gücü duruyor. Bu askeri güç ilk kurulduğuna Santa Blanca karteline karşı savaşmak için kurulmuş olsa da oyunun geçtiği zaman diliminde artık onlarla savaşmaktan yoruldukları için kartelle barış yapmış olup, artık sadece kendi bölgelerini korumaktalar.

UNIDAD ile çatışmaya girerken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü Santa Blanca’nın aksine, eğer sizi görürlerse destek çağırabiliyorlar ve siz ne kadar onlarla çatışırsanız o kadar daha güçlü saldırmaya başlıyorlar. Bu sisteme GTA serisindeki aranma seviyesinin aynısı diyebiliriz. Aynı zamanda UNIDAD askerlerinin kartelin adamlarına göre daha iyi ekipmanla donatıldığını unutmamak lazım. Bu yüzden gerekmedikçe onlarla çatışmaya girmemeyi tavsiye ediyoruz. Zorunlu olarak girilecekse de gizli olarak halledilmesi oyuncuların yararına olacaktır.

Daha önce bahsettiğimiz ana liderlere gelecek olursak; bunlar Güvenlik bölümünün lideri ve El Sueno’nun çocukluk arkadaşı El Muro, Nüfuz bölümünün lideri El Cardinal, Uyuşturucu yapımı bölümünün lideri El Yayo ve Kaçakçılık bölümünün lideri, El Sueno’nun manevi kızı Nidia Flores. Her ne kadar farklı kişiler olsalar bile hikayede bir derinliklerinin olduğunu düşünmüyorum. Çünkü onlarla tek etkileşimimiz, tüm alt liderleri devirdiğimizde onları yakaladığımız özel bir zor görev ve görev sonrası ara sahne.

Oynanış

Oynanış kısmı oyunun parladığı ve en iyi olduğu bölüm. Bir açık dünya taktiksel gizlilik oyunu olan Ghost Recon: Wildlands, türünün en iyi oyunlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu konuda oyunu Metal Gear Solid V: The Phantom Pain’e çok benzetiyorum. İki oyununda iyi ve kötü yönleri neredeyse aynı. 4 kişilik co-op oynanış tarzı arkadaşlarınızla oynadığınızda oldukça iyi iletişim ve taktiksel beceri gerektirirken, oyunun size sunduğu zorlukta oldukça iyi ve bir görevi başardığınızda verdiği his oldukça iyi. Aslında TPS olan oyun, nişan aldığınızda FPS’e geçiyor. Ama bunu sevmiyorsanız, TPS şeklinde oynamaya devam edebilirsiniz. Zamanınızın çoğu gizlilikle geçse bile, eğer gizlilikte başarısız olursanız oyun sizi adil olmayan bir duruma sokmuyor ve görevi tamamlama imkanınız devam ediyor.

Gizlilik mekanikleri oldukça akıcı. Siper alma mekaniği biraz garip olsa da idare ediyor. Sürüş mekanikleri ise tarif edilmesi zor bir garipliğe sahip fakat alışınca sorun olmuyor. Araçlar sanki düz gitmek istemiyor gibi bir his veriyorlar. Yüzme mekanikleri ile çok etkileşimde olunmuyor diye büyük bir sorun değil ama oyun boyunca suya girmemeyi tavsiye ediyoruz. Asilere yaptığınız bazı yardım görevleri sonrası açılan ve size taktiksel avantaj sağlayabilen “Asi Desteği” adı verilen özel yetenekler ise kimi zaman işe yaramaz iken, kimi zamanda hayat kurtarıcı olabiliyorlar.

Bu özel yetenekler sırasıyla: Araç getirme, asi asker desteği, havan topu saldırısı, dikkat dağıtma ve gözcülük. Bu yeteneklerin eksikliği hissedilmese de özellikle araç getirme yeteneğinin varlığı, güzel bir ek. Oyundaki en büyük dostlarımızdan biri ise kesinlikte geliştirilebilir drone’umuz. Bu drone tüm bölgedeki düşmanları tarayıp yerlerini işaretleyebilir, düşmanın dikkatini dağıtabilir, düşmüş takım arkadaşlarınızı kaldırabilir ve elektronik cihazları bozabilir. Kesinlikle oyundaki en büyük taktiksel avantajınız diyebilirim. En girilmez köşelere girip düşmanları tespit etmesinin sağladığı kolaylık, inanılmaz!

Silahlar ve Teçhizat

Oyunda pek çok teçhizat, silah çeşidi ve silah güçlendirmeleri bulunuyor. Oyunda bulunan silah sayısı fazla olsa da, oynayışım sırasında gizli oynandığı sürece keskin nişancı tüfekleri ve ağır silahları işlevsiz buldum. Tüfekler ise yine gizli oynandığında birbirlerine üstün değillerdi ama bu durum, oyunu gizlilikle oynamaktan vazgeçtiğinizde değişiyor. 20-30 mermi aralığındaki tüfeklerin cephanesi çabuk bitiyor, uzun menzili olan keskin nişancı tüfekleri de oldukça opsiyonel bir hale geliyorlar. Bol mermili yüksek hasarlı ağır silahlar ise en yakın dostunuz oluyor. Her bölgedeki lideri devirdiğimizde, o liderin özel silahını açabiliyorsunuz bu silahların bazıları oldukça iyi ve efektif silahlar iken diğerleri oldukça işlevsiz silahlar.

Diğer silahları ise her bölgedeki belirli üslerdeki sandıklardan toplayabiliyorsunuz. Silah geliştirmeleri de aynı şekilde üslerdeki kutularda bulunuyorlar ve silahları oldukça değiştiriyorlar. Sayıları çok fazla olmasa da oldukça yeterliler. Silahlar aynı zamanda farklı desenlere boyanabiliyorlar . Silah gövdesi için 40’tan fazla desen paleti varken, eklentilerde bu sayı 5 civarında. Teçhizatlar ise C4 patlayıcı, el bombası, işaret fişeği, mayın, dikkat dağıtıcı bomba ve flaş bombası. Bu teçhizatlar çeşitli şekillerde kullanılabiliyor olsa da, el bombası ve C4 patlayıcı dışındakileri kullanma ihtiyacı hiç duymadım.

Görevler ve Aktiviteler

Ghost Recon: Wildlands, kesinlikle adına yakışır bir açık dünyaya sahip. Bolivya’nın soğuk dağlarından tuz çöllerine, oradan engebeli ormanlarına kadar geniş ve çeşitli karelerle dolu bir açık dünyadan bahsediyoruz. Grafikleri de bu açık dünyanın arkasında kalır bir oyun değil. Bir açık dünya oyunu olmasına rağmen karşımızda çok güzel gözüken bir oyun var. Ana görevler sayesinde de bu göz alıcı dünyanın her köşesinde geziyoruz. Ana görevler oldukça güzel tasarlanmış birden çok yolla farklı oyun tarzlarını destekliyor ve oyuncuya kendi oyun tarzını kullanmasına izin veriyor. Ama aynı şeyi keşke yan görevler için de söyleyebilseydik. Yan görevler, Asi desteklerini güçlendirmek için bir bahaneden farksız ve birbirini oldukça tekrar ediyorlar. O yüzden ilk seferlerden sonra bir daha yapmak istemiyorsunuz.

Görevler dışında açık dünyada silah parçası için üslere sızabilirsiniz, yetenek geliştirmeleri için gerekli kaynakları toplayabilirsiniz veya hikayedeki detayları ortaya çıkarmak için gizli toplanabilir içerikleri arayabilirsiniz. Yetenekleri geliştirmek için gereken kaynaklardan bahsetmişken, bu kaynaklar sırasıyla yakıt, yiyecek, ilaç ve iletişim ekipmanı olmak üzere 4’e ayrılır ve yetenekleri geliştirmek için bu kaynaklar ile yetenek puanları kullanılır. Bu kaynaklar 2 şekilde toplanabiliyorlar: dünyaya dağıtılmış kutulardan 50-100 adet arası veya “supply drop” denilen tek seferde 2500-5000 adet arası kaynak toplanabilen mini görevlerden. Bu görevler sırasıyla helikopter kaçırma, uçak kaçırma ve kaynak konvoyunu durdurma olarak 3’e ayrılıyor.  Açık dünyanı canlılığı ise kesinlikle Grand Theft Auto V kadar canlı olmasa da, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain kadar da boş değil. Arkada yaşayan bir dünya olduğuna oyuncuyu çok inandıramasa da, boş olduğunu da hissettirmiyor. Aynı zamanda oyuna çocuk ve hayvanları koyarak aldıkları risk için Ubisoft Paris’i kutluyoruz. Çoğu zaman askeri oyunlarda bu iki element oldukça tartışma konusu oluşturup yapımcı ve yayıncı firmaya karşı bir nefret oluşturur.

Yetenek geliştirmeleri

Oyunu oynadıkça gelen deneyim puanları, açık dünyada toplanabilir şekilde bulunan yetenek arttırma puanları ve gerekli kaynaklar kullanılarak yetenekler geliştirilebiliyor. Bu yetenekler sırasıyla silah, drone, teçhizat, fiziksel ve ekip olarak ayrılmış durumdalar. Silah kategorisindeki yetenekler silahımızın taşıyabileceği mermi sayısını, silahın sekme seviyesi gibi silahla bağlantılı özellikleri geliştiriyor. Bu kategorideki en önemli yetenek, kesinlikle susturucu eklentisinin silah hasarını azaltmasını kaldıran yetenek. Drone bölümü, taktiksel drone’umuza ek menzil, süre, daha iyi hedef işaretleme ve ses çıkarmama gibi ek özellikler ekliyor.

Teçhizat daha çok el bombası, C4 gibi taktiksel ekipmanımızı güçlendiriyor. Fiziksel bölümü daha uzun koşma, saldırılardan daha az hasar alma, daha az ses çıkarma gibi karakterimize bağlı özellikleri geliştiriyor. Son olarak ekip kısmı ise oyunu kendi başına oynayacaklar için en gerekli özelliği içinde barındırıyor. Bu özellik “sync shot” adı verilen bir yapay zeka olan ekip üyelerimizle işaretlenen hedefi, aynı anda vurmamızı sağlıyor. Bu özellik ile aynı anda 4 hedefe kadar çıkabilen düşmanları indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda her özellik bölümünde bulunan üstün özelliği açmak için, o bölümdeki her özelliğe en az 1 puan vermek gerekiyor.

Özetleyecek olursak Ghost Recon: Wildlands kesinlikle iyi bir oyun ve oynamanızı tavsiye ediyoruz. Türünde kendisine en yakın oyun olan Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ile oldukça benzer bir oyun olan Ghost Recon: Wildlands, kendisiyle aynı iyi ve kötü yanları paylaşırken co-op taktiksel shooter konusundaki en iyi oyunlardan biri oluyor. Kendisine türünün en iyi oyunu diyemememizin en büyük sebepleri, her ne kadar açık dünya olmasa bile Rainbow Six: Siege ve Arma 3’tür

Artıları

 • Tatmin edici gizlilik mekanikleri
 • Silah ve teçhizat çeşitliliği
 • Kaliteli grafikleri
 • Göz alıcı açık dünyası
 • Neredeyse eşsiz bir co-op deneyimi
 • Araç çeşitliliği

Eksileri

 • Rahatsız sürüş mekanikleri
 • Tekrar eden yan görevler
 • Kötü hikayesi
 • Belirli yerlerde ortaya çıkan hata ve bug’lar

Benzer Oyunlar

 • ARMA 3
 • Rainbow Six: Siege
 • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Minimum sistem gereksinimleri

 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Intel Core i5-2400s veya AMD FX-4320
 • 6GB RAM
 • NVIDIA GTX 660 veya AMD Radeon R9 270X
 • 50GB HDD alanı

Önerilen sistem gereksinimleri

 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Intel Core i7-3770 veya AMD FX-8350
 • 8GB RAM
 • NVIDIA GTX 970 / 1060 veya AMD Radeon R9 390 /  RX 480
 • 50GB HDD alanı

2017 yılında çıkacak oyunları görmek için bu haberimizi ziyaret edebilirsiniz. GeekGamerNews.com’u Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: