GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Mutlaka İzlenmesi Gereken Mafya Filmleri

Genelde yaşanmış olaylardan yapılan mafya filmlerinden bazılarını sizler için listelemeye çalıştım. Herkese iyi seyirler…

1) BABA I: 1972 yapımı filmde Carleone ailesinin hakimiyeti ve arkasından iş yapanlarla yaşadıkları mücadele anlatılmaktadır.

2) AZAP YOLU: 2002 yapımı filmde mafya tetikçiliği yapan Michael Sullivan (Tom Hanks)’in yaşadıkları anlatılmaktadır.

3) BABA II: Carleone ailesi Vito Carleone’nin (Marlon Brando) ölümünden sonra hedef haline gelir ve filmde bir yandan Michael Carleone’nin (Al Pacino) aileyi mafya liderliğinden ziyade yok edilmekten kurtarmaya çalışması anlatılırken bir yandan da Vito Carleone’nin gençliği ve nasıl bu hale geldiği anlatılmaktadır.

4) ANGELO’NUN ÖCÜ:  2002 yapımı filmde mafya babası Angelo’nun (Anthony Quinn) öldürülmesi ve bunun üzerine sağ kolu Frankie’nin (Slyvester Stallone), Angelo’nun öcünü almaya ve kızını korumaya çalışması komik bir dille anlatılmıştır. Bu filmi bu listeye almamın sebebi yaşam ile ilgili çok fazla ders verilmesidir.

5) YARALI YÜZ: 1983 yapımı filmde Küba’dan Amerika’ya gelen Tony Montana (Al Pacino) ve arkadaşlarının suç dünyasında yaşadıkları maceralar anlatılmaktadırlar.

6) CARLITO’NUN YOLU: 1993 yapımı filmde Carlito’nun (Al Pacino), suç dünyasından çıkıp daha normal bir yaşam sürmeye çalışması ve bu süreçte yaşadıkları anlatılmaktadır.

7) BİR ZAMANLAR AMERİKA: 1984 yapımı filmde New York’ta bir grup arkadaşın çocukluklarından itibaren suç dünyasına yolculukları anlatılmaktadır.

8) DOKUNULMAZLAR: 1987 yapımı filmde Al Capone’a (Robert De Niro) karşı bir grup cesur polisin verdiği mücadele anlatılmaktadır.

9) SIKI DOSTLAR: 1990 yapımı filmde Henry Hill’in mafya dünyası içerisinde yaşadıkları anlatılmaktadır.

10) AMERİKAN GANSTERİ: 2007 yapımı filmde Harlem’de suç yaşamına atılan Frank Lucas’ın ( Denzel Washington) yaşadıkları anlatılmaktadır.

11) KÖSTEBEK ( THE DEPARTED): 2006 yılı filmde biri mafya için diğeri polis için çalışan iki köstebeğin mücadelesi anlatılmaktadır.

12) KÖSTEBEK (DONNIE BRASCO): 1997 yapımı filmde mafya içine sızan bir ajanın yaşadıkları anlatılmaktadır.

13) GANGSTERLER DİYARI: 1997 yapımı filmde 1930’larda Harlem’de yaşanan mafya mücadelesi anlatılmaktadır.

14) OLAĞAN ŞÜPHELİLER: 1995 yapımı filmde bir soygun için 5 şüpheli yakalanır ama hiçbiri şüpheli değildir. Polisten intikam almak isteyen 5’linin intikam planı işe yarar ama bu arada işin içine kimsenin tanımadığı Keyser Söze girer…

15) REZERVUAR KÖPEKLERİ: 1992 yapımı filmde bir suç patronunun birbirini tanımayan 6 suçluyu bir plan için bir araya getirmesi anlatılmaktadır.

16) SUÇ ÇETESİ (GANGSTER SQUAD): 2013 yapımı film Dokunulmazlar filmini andırmaktadır.

17) ŞARK VAATLERİ: 2007 yapımı filmde Londra’da geçen Rus hamile bir kadının bebeğinin kurtarılması ile başlayan ve mafyaya uzanan olaylar anlatılmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: