GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Marvel Sinematik Evreni – Kapsamlı İzleme Sırası (Filmler, Diziler ve fazlası)

2008 yılında başlayan Marvel Sinematik Evreni’nin izleme sırası nedir? İşte filmlerle, dizilerle, kısa videolarla kapsamlı liste!

Bildiğiniz üzere Avengers: Infinity War ve 20 filmi ile birlikte 10. yılını geride bıraktı. Bu filmler bir şekilde after credit sahneleri olsun, referansları olsun, Stan Lee olsun, film içindeki göndermeler olsun birbirine bağlıydı.

Peki tüm seriye yeniden başlamak isteyenler nereden, hangi filmden başlamalı? Ben tüm filmleri izlemeye başlamadan önce çıkış tarihlerine göre izlemeye başlayarak en büyük hatamı yaptım. Çünkü filmlerden birisinde görmeniz gereken asıl şeyi 2-3 film öncesinden ya da sonrasından görüyorsunuz ya da yapılan göndermeleri, neden yapıldığını anlamıyorsunuz. Mesela aklınızda “Neden Klaw’ın tek kolu yok?” ,” Loki neden Captain America kılığına girdi?” , “İkizler nereden çıktı?(Aslında bu soru biraz da X-Men’e karışıyor.), “Bu yaşlı adam neden her filmde var?” , “Aa bu Hulk’ın sevgilisinin babası değil mi? Burada ne işi var?” gibi sorular oluşuyor. Bu yüzden filmleri kronolojik sıraya göre değil olay sırasına göre izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kendi izleme düzenime göre bir liste hazırladım. Yeni filmler eklendikçe listeyi güncel tutacağım. Bazı filmlerde önceden izlediğinizde kaçırdığınız küçük referansları da ekleyeceğim.

Seriler arasında küçük, mini minnacık diziler, kısa filmler de yer alıyor. Ben MCU ile birlikte sadece Agents of S.H.I.E.L.D.’i izliyorum. Ama izlemek isteyenler için hepsini izleyen arkadaşımdan bir liste hazırlamasını rica ettim.

 

1. EVRE

 

CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER (2011)
KAPTAN AMERİKA: İLK YENİLMEZ (2011)

Marvel Sinematik Evreni’ni başlatan filmdir. Başrolde F4’dan tanıdığımız Chris Evans var ama bu sefer farklı bir süper kahraman. Tesseract ve HYDRA ile birlikte Infinity Stones’un hikayesi ele alınıyor. Steve Rogers’ın nasıl süper kahramana dönüştüğünü, Steve ve Bucky’nin ilişkisini ve Peggy Carter’ı yakından izleme fırsatımız oluyor. Filmin sonlarına doğru yavaş yavaş Avengers’a doğru geçiş yapılıyor.

 

 

-Agent Carter (1. ve 2. se