GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

MySQL, MsSQL ve phpmyadmin nedir?

5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi’nin birincisi: MySQL, MsSQL ve phpmyadmin nedir?

Söz verdiğimiz gibi 5 Adımda Sıfırdan Web Site Kurma Rehberi, Güzel Hosting sponsorluğunda hazırlandı. Bugün yayınladığımız yazımızda rehberin birinci bölümünden bir kısım ile karşınıza çıkıyoruz. Bu yazıda MySQL, MsSQL ve phpmyadmin kavramlarına yakından bakıyoruz.

Olayı kısaca özetlemek gerekirse MySQL ve MsSQL kavramları, kullandığımız veritabanın alt yapısını ifade eder. PhpMyAdmin ise o veritabanını yönetmek için kullandığımız araçtır. MySQL için PhpMyAdmin kullanırken, MySQL yani Microsoft SQL Server için ise PhpMsAdmin kullanılır.

MySQL

İlk olarak 1995 yılında karşımıza çıkan MySQL, web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır. ASP, PHP gibi birçok programlama dili ile kullanılabilir. MySQL, temelinde tablo mantığını barındırır. Örnek vermek gerekirse WordPress üzerinde yer alan bütün yazılarınız, MySQL’in “yazılar” tablosunda, üyeleriniz “kullanıcılar” tablosunda şeklinde barındırılabilir. Bugün Oracle firmasının bünyesinde faaliyet gösteren MySQL, 4.1 sürümündedir.

MsSQL

Tam açılımı Microsoft SQL Server olan MsSQL, MySQL’in abisi niteliğinde ama ondan çok daha az kullanılan bir veritabanıdır. 1989 yılından beri hayatımızda olan MsSQL, Windows üzerinde daha iyi çalışır. Alternatifi MySQL ise Linux üzerinde daha iyidir. Genel olarak karşılaştırmak gerekirse MySQL, MsSQL ve diğer birçok veritabanı çözümüne göre daha hızlı ve performanslıdır. Yine de her iki veritabanı da aktif olarak güncellenmeye ve desteklenmeye devam ediyor.

PhpMyAdmin ve PhpMsAdmin

Temelde ikisi de birbirine oldukça benzeyen yönetim araçlarıdır. PhpMyAdmin ile MySQL veritabanlarınızı ve bu veritabanlarındaki tabloları, PhpMsAdmin ile de MsSQL veritabanlarınızı ve bu veritabanlarındaki tabloları yönetebilirsiniz. Rehberimizi takip ettiyseniz, MySQL tabanlı bir web sitesi kurmanız yüksek bir ihtimal. Buradan hareketle PhpMyAdmin panelinize de erişebiliyor olmanız lazım. Bu panel sayesinde web sitenizi yedekleyebilir, “manuel” olarak elle kayıtlar girebilir ve sitenin alt yapısını ilgilendiren işler yapabilirsiniz.

Öte yandan sıfırdan veritabanı ve wordpress kurulumu, veritabanlarına kullanıcı ekleme gibi durumlar için cPanel veya Güzel Hosting’in kendi yönetim panelini kullanmanızı, bir önceki rehberimizde anlattığımız gibi tavsiye ederiz. PhpMyAdmin’in “lite” olarak nitelendirebileceğimiz sade versiyonu ise PhpPgAdmin’dir.

PhpMyAdmin üstünde yedek alma ve yedekten geri yükleme nasıl yapılır?

%d blogcu bunu beğendi: