GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

PES 2019 demo incelemesi

PES 2019 için çıkan demoyu inceledik!

Yıllardır aramızda olan ve FIFA ile ciddi bir rekabet içerisinde bulunan Pro Evolution Soccer serisi, bu sene Ağustos ayının sonunda PES 2019 ile karşımıza çıkacak. Şampiyonlar Ligi lisansını kaybetmesiyle ne yapacağı merakla beklenen PES 2019 için Konami bir takım yenilikler, alışa gelmediğimiz lig sistemleri gibi şeyler açıkladı. Şimdi ise bütün bunları denememiz için bir demo yayımlandı!

PES 2019 – Demo İncelemesi

PC, PS4 ve Xbox One için yayımlanan PES 2019 demosuna Steam, Playstation Store ve Xbox Store üzerinden ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Ortalama 3 GB’lık boyutu olan demonun herhangi bir süre limiti yok. İstediğiniz zaman açıp oynayabilirsiniz.

Limitli olan tek şey oyun içerisindeki kısıtlı içerik. Yine de bir demo için oldukça dolu olmuş. Her şeyden önce çevrim içi oynanışa izin vermesi, demoyu alternatif bir oynaması ücretsiz online futbol oyununa dönüştürüyor. Ayrıca yıllar sonra demonun PC için de gelmesi bir avantaj.

Demoda neler var?

PES 2019’un demosu, Milan, Argentina, Monaco, Barcelona, Colo-Colo, Flamengo, France, Inter, Liverpool, Palmeiras, Sao Paulo ve Schalke 04 takımlarına; Camp Nou ve Veltins-Arena stadyumlarına sahip. Bu stadyumlardan ilki Barcelona’nın evi iken, diğeri ise Schalke 04’ün.

Demoyu indiren oyuncular, yapay zekaya karşı offline maç, diğer oyunculara karşı online maç ve dostlarınızla birlikte oynayabileceğiniz co-op maç modlarına sahip olacak. Bu modları Konami, sırasıyla Exhibition Match, Online Quick Match ve Co-op Match olarak isimlendiriyor.

Grafikler, Mekanikler, Ses ve Atmosfer

Şampiyonlar Ligi coşkusunun gitmesi kötü olmuş. Ama yeni Fox Engine, grafiklere herhangi bir kısıtlama yapmıyor. Serinin en iyi grafiklere sahip oyunu kesinlikle PES 2019. Öte yandan oyunun mekanikleri yıllardır FIFA oynayan bizler için maalesef çok iç açıcı değil.

Klasik PES – FIFA kavgasının çıkış noktası burada da karşımıza çıkıyor. Yeni gelecek FIFA 19 yine gerçekçiliğe dayalı iken, PES 2019’un demodan hareketle yine “casual” dediğimiz eğlence üzerine dayalı, daha kolay bir oynanışa sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu kimileri için güzel olabilir ama bizim için değil.

Kolay oynanışı dışarısında yapay zekanın gözümüze çarpan bazı sorunları var. Özellikle rakibin zor modlarda bile topa fazla hamle yapmaya çalışmadığını gördük. Yüz detayları, forma hareketleri, saha içerisindeki olaylar derken bunların da eski oyunlardan iyi ama FIFA serisinden kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle oyunun başında kontrol konusunda ciddi sorunlar yaşadık. Oyunun ayarlar menüsünde ayarladığımız tuşlar ile oyun içerisinde karşılaştığımız senaryo asla aynı olmadı ve bu bizi hayal kırıklığına uğrattı. Kesinlikle gözden geçirilme gerekiyor. Halbuki Windows 10 üzerinde Xbox One kontrolcüsü ile oynamıştık.

Oyuna arka planda çalan Imagine Dragons şarkısı eşliğinde başlamak çok hoş bir detay. Oyuncuları gerçekten havaya sokuyor. Bunun dışında oyundaki seslerden, konuşmalardan yana da bir sorunumuz yok. Elbette oyun dili Türkçe ama spiker konusunda öyle bir seçenek maalesef yok. Saha içerisindeki atmosfer kötü olmamakla birlikte insan PES serisinde alıştığı Şampiyonlar Ligi temasını özlüyor.

Oyunu nasıl bulduk?

Gerek çevrim içi, gerekse de çevrim dışı modlarda tek bir kontrolcüye izin veriyor. Aynı anda iki kişi birlikte oynayamıyor ya da biz bulamadık. Kontrolcü ayarlarını epey bir kurcalamamış rağmen aynı anda klavye ve kontrolcüyü oyuna monte edemedik. Bu bizim için kesinlikle dezavantaj oldu.

Öte yandan çevrim içi oynanış gayet eğlenceli. Fazla beklemiyorsunuz ve asla karışık değil. Demoyu indirenlerin çevrim dışı modlarda ziyade çevrim içi modda zaman geçirmesini şiddetle tavsiye ederiz. Zaten demodaki takım ve stadyumlar kısıtlı. Bu kısıtlamaları aptal yapay zeka ile harmanlamayın!

Biz nasıl bulduk? FIFA 19’un bir beta veya demo süreci olacak mi şimdilik belirsiz. Ama onu da oynamadan karşılaştırma yapmamız zor. Yine de bu demonun boyutuna göre oldukça eğlenceli ve dolu dolu olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir para harcamıyorsunuz. Harcadığınız tek şey kotanız ve ona da kesinlikle değiyor.

PES 2019 Demo – Takımlar, sistem gereksinimleri, boyutu, indirme bağlantısı

PES 2019’un çıkışına az bir süre kaldı ve çıkana kadar Konami’nin bu demodan ders alıp düzeltmesi gereken bazı şeyler var. Onun dışında PES 2019 böyle olacaksa, maalesef oyun FIFA 18, hatta FIFA 17’nin de gerisinde. Yine de düşük fiyatı ve Türkiye Süper Lig’inin eklenmesi satın almayı cezbettiren unsurlar. Son karar kesinlikle size ait olmalı!

PES 2019, 28 Ağustos 2018’de PC, PS4 ve Xbox One için çıkacak!

%d blogcu bunu beğendi: