GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi nedir?

Sanal Gerçeklik teknolojisini enine boyuna masaya yatırdık!

Sanal Gerçeklik (VR) nedir?

Gelelim AR teknolojisinin kardeşi olan VR teknolojisine. Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) teknolojisi, AR teknolojisinden daha sonra yaygınlaşan ve ondan çok daha kapsamlı “geleceğin teknolojisi” olarak nitelendirilen teknolojidir.

Tarihine bakacak olursak VR teknolojisinin ilk ortaya çıkışı 1950’li yıllara dayanıyor ve AR’den daha eski gibi gözüküyor. Maalesef teknolojik yetersizlik bilim adamlarını öncelikli olarak daha ilkel gözüken AR teknolojisini geliştirmeye yöneltmiştir. 2000’li yıllardan sonra yapay zeka ve LCD ekranların giderek yaygınlaşmasıyla VR teknolojisi de hak ettiği yere ulaştı.

2015 yılında zirve noktasına ulaşan VR teknolojisi, Google, Apple, Amazon, Microsoft, HTC, Samsung gibi birçok devi bu sektöre soktu. Bütün bu atılımlar sonucunda Oculus Rift, PlayStation VR, Samsung Galaxy Gear VR, HTC Vive, Google Cardboard, Google DayDream gibi VR teknolojili kaliteli ürünler ortaya çıktı.

Sanal Gerçeklik teknolojisinden bahsetmek gerekirse, yüksek teknolojili bir kaskı kafanıza takıyorsunuz ve kendinizi adeta sanal bir ortamın içinde buluyorsunuz. Arttırılmış Gerçeklik’te gerçek bir mekanı sanal objelerle donatabiliyorduk. Sanal Gerçeklik’te ise kendimizi doğrudan sanal bir dünyanın içine sokuyoruz. Tıpkı video oyunları ve filmlerde anlatıldığı gibi.

Sanal Gerçeklik kaskları sayesinde kendimizi sanal dünyanın içine sokabiliyor ve oyun oynama, kitap okuma, video izleme, sosyal medyada dolaşma, müzik dinleme gibi birçok eylemi 360 derece bakış açısıyla bizzat sanal dünyanın içinden deneyimle şansı buluyoruz. İlk başta kulağa imkansız gibi gelen bu olay, kaskın içindeki yüksek çözünürlüklü ekranın gözümüzün oldukça yakınına konumlanması ve yapay zekanın doğru ve mantıklı bir şekilde programlanması sayesinde gerçeğe dönüşüyor.

Teknolojinin kullanıldığı sektörler

Yine ordular askerlerini eğitmek için Sanal Gerçeklik teknolojisine başvuruyor. VR sayesinde hiçbir asker yara almadan, vücudunu yormadan kendisini bir savaş alanına sokabilir ve gerçekmiş gibi teste girebilir. NASA gibi kuruluşlarda güneş sistemimizde bulunan gezegen ortamlarını ve atmosferlerini bu teknoloji ile birleştirerek, astronotların Dünya’nın dışına çıkmasına gerek kalmadan bu gezegenlerdeymiş gibi hissetmesine ve onları büyük yolculuk öncesi hazırlamaya yardımcı oluyor. Pilotlar için de aynı durum söz konusu.

AR teknolojisi daha çok askeri ve bilim sektörlerine yardım ederken, VR teknolojisi daha çok eğlence sektörüne hitap ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz şeylere ek olarak, kullanıcılar gerçek bir sinema salonundaymış gibi oturdukları yerden filmlerini izleyebiliyor, oyunun içerisindeymiş gibi video oyunlarını odalarında oynayabiliyorlar. Eğitimler de VR teknolojisine oldukça yatkın. Gelecekte öğrenciler, evlerinden çıkmayarak okuldaymış gibi eğitim alabilir, gençler sanal şehirlerde gerçek dostlarıyla aralarında yüzlerce kilometre olmasına rağmen birbirlerine bir nefes kadar yakınmış gibi gezip eğlenebilirler.

VR teknolojisinin en büyük dezavantajı, AR teknolojisine oranla bir takım sağlık problemlerini ortaya çıkarabilmesi. AR teknolojisi, bizlere bir cep telefonunun verebileceği zararın aynısını verebiliyordu. Zira kullanılan ekran ve mesafe hep aynı. VR’da ise durum değişiyor. Yüksek çözünürlüklü ekranlar ve hoparlörler, kafamızın dibine sokuluyor ve her şeyin iyi deneyimlenmesi için beynimizin içine içine vurgulanıyor. Bu gözler ve beyin olmak üzere fiziksel sağlık sorunları ortaya çıkarabildiği gibi, kullanıcıyı gerçek dünyadan koparacak ve yalnızlığa itecek ruhsal problemlerin de kapısını aralayabilir. Bunlardan kaçınmamız için yapmamız gereken en önemli şey, VR cihazları ile yeterli ve doğru zamanı geçirdiğimizden emin olmak ve sağlık kontrollerimizi aksatmadan uygulamak.

Turizm sektörüne gelecek olursak, VR teknolojisi AR teknolojisinden onlarca adım öne çıkıyor. Sanal Gerçeklik aygıtlarını kullanarak oturduğumuz yerden istediğimiz şehre, ülkeye, kasabaya, müzeye, sahile, mekana, kısaca aklımıza gelebilecek her yere gidebiliriz. Üstelik çoğunda para bile ödemeyiz. Bugün VR aygıtları sizi ortamın içindeymiş gibi 360 derece görüş açısı ve 7.1 multi-surround ses sistemi ile hissettirebiliyor. Gelecekte ise ortamdaki sıcaklığı, titreşimi, hareketleri daha fazla alıcı ve sensör ile daha kapsamlı bir şekilde hissettirebilmeyi amaçlıyor.

Elbette hiçbir şey gerçeğin yerini tutmaz. Ama maddi açıdan sıkıntı çeken birçok turist bu sayede o bölgeleri deneyimleyebilir. Gerçekten gitmek isteyenler gitmeden önce fikir sahibi olmak adına oralarda kısa turlara çıkabilir. Gerçek dünyanın tehditlerinden korunabilir ve dilediği şekilde o mekanları gezme, araştırma özgürlüğüne erişebilir.

Yazının orijinali ve devamı >> BosBeles.net

Dilerseniz 2018 yılında çıkacak video oyunları ve 2018 yılında vizyona girecek filmlerlistelerimize giderek bu yıl oluşacak gündemden uzak kalmayabilirsiniz! Ayrıca FIFA 18 rehberimize giderek oyun hakkında bilgi alabilir, kardeş projemiz Health & Fit 24/7 sayesinde fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz!

GeekGamerNews.com’u FacebookTwitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: