GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Spider-Man: Homecoming incelemesi

GGN: “Tüm zamanların en iyi Spider-Man’i!”

Merhabalar değerli GeekGamerNews.com takipçileri. Bugün ele alacağımız inceleme konumuz, tüm Dünya’da 1 hafta kadar önce vizyona giren Spider-Man: Homecoming. En sıkı otoriteler başta olmak üzere birçok inceleme yazısında oldukça iyi notlar alan ve insanların kafasında olumlu görüşlere yer bırakan Spider-Man: Homecoming için birkaç söz söyleme gereği duyduk. SPOILER İÇERİR!

“Tüm zamanların en iyi Spider-Man’i”

Bunu sadece biz söylemiyoruz. Hemen hemen filmi izleyen bütün bir kısım söylüyor. Tobey Reis ile hayatımıza giren ilk üçleme şüphesiz ki şahaneydi ve çocukluk filmlerimiz olduğu için gönlümüzde her zaman ayrı bir yeri var. Ama şapkayı önümüze koyup gerçekleri de kabullenmeliyiz. Tom Holland’ın sergilediği Peter Parker ve Spider-Man rolleri, hepsinden daha iyi.

Bu sözleri söylememizdeki en önemli etken serinin sonunda özüne dönmesi. Sony ile yapılan anlaşma gereği Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olan Spider-Man, filmlerinde ve Spider-Verse’de de artık Marvel izleri taşıyacak. Yani asıl baba artık çocuğuna müdahale edebilecek.

Diğer iki Spider-Man serisine oranla CGI efektlerinin daha çok olduğu Homecoming, fragmanlarda biraz başarısız bir efekt dizisi bizlere gösteriyordu. Fakat son yayımlanan TV Spot’lara ve en önemlisi filme gidince gördük ki efektler, sesler ve ortam gayet iyi. Özellikle yeni Spider-Man kostümü, çizgi romanlara oldukça benziyor.

Tom Holland zaten genç bir yetenek. Yani Tobey ve Andrew gibi zorlama bir lise öğrencisi havasına bürünmüyor, bizzat kendi yaşıyor. Zaten aktörümüz Holland’ın kendi özel hayatının da Peter Parker’a biraz benzediğini belirtelim. Öte yandan filmde işlenen karakterler ve ortamlar da gayet iyi ve çizgi romanlara sadık. Peter’ın yanındaki dostları, ona sataşanlar ve sevdiği kız derken karakterlerin daha eğlenceli olduğunu görüyoruz. Daha çok liseye vurgu yapılan Homecoming, gerçek Spider-Man hayranlarının istediği bir şey.

MAY HALA

Halk arasında “Aunt Milf” gibi tabirler ortaya çıksa da yeni May Hala oldukça iyi. Hem başarılı bir oyuncu, hem yaşını göstermiyor, hem de onu izlemesi büyük bir zevk. Ayrıca eski serilere oranla çok daha genç olan Peter’ın bu yaşantısı göz önüne alındırıldığında, May halamızın öyle olması çok da normal. Finalde Peter Parker’ın Spider-Man olmasını öğrenmesi ise biraz olmamış ve aceleye getirilmiş. Sonuçta çizgi romanlarda ve diğer bütün çizgi film ve filmlerde Peter, özellikle halasından ve yakın dostlarından bu kimliğini gizlemeye çalışırdı.

Tony Stark ve Robert Downey Jr.

Filmde çok şükür ki eski filmlerde görmekten bıktığımız ailesini kaybeden Peter, amcasının ölümü, örümcek güçlerini kazanma gibi temalar artık işlenmemiş. Zaten aynı olan bir konuyu her defasında koymanın bir anlamı yok. Ufak tefek flashback’ler ile anlatırlar diye düşünüyorduk ki Marvel bizi şaşırttı ve onlara bile yer vermedi.

Eee, hal böyle olunca Peter’a hem babalık hem de mentorluk (ustalık) görevini Tony Stark üstleniyor. Captain America: Civil War filminde Yüzbaşı Rogers’a karşı yardım amaçlı Peter’ı çağıran Tony, böylece karakterimizi de evrene resmen dahil etmişti. Bu filmde ise Peter’ın Civil War’ın etkilerinden pek çıkamadığını görüyoruz. Halen ne arada çektiğini anlayamadığımız VLOG videolarını izlemek ve Avengers’a dahil olmakla, Bay Stark’a kendini kanıtlamakla vakit harcıyor.

Sonuç olarak filmde de Tony, yer yer ona öğütler vererek, yer yer de bizzat kendisi kurtararak ona iyi bir mentorluk sergiliyor ve finale doğru Peter’ın olgunlaşmasını sağlıyor. Kimse kalkıp da “Böyle Spider-Man mi olur?” demesin. Bal gibi de olur. Çizgi romanlarda da böyleydi. Zamanla olgunlaştı ve güçlendi. Zaten eski filmlerde olan aşırı gücünü ve örümcek hislerini göremeyişimiz de bunun sebebi. O halen olgunlaşma aşamasında bir çocuk.

Robert Downey Jr.’a ise söylenecek söz yok. TEBRİKLER PATRON! Hem korktuğumuz gibi bir Iron Man 4 filmi olmadı, hem de gayet gerekli yerlerde kendisini göstererek filmi zaman zaman iyi taşıdı. Tam tadında olmuş. Gerçekten Spider-Man çizgi romanları ve çizgi filmleri ile büyüdüyseniz (FİLMLER İLE DEĞİL), Marvel’ın yaptığı bu Homecoming’ten sonra diğer iki Sony yapımı seriye “Bize bunları mı izlettiniz” diyorsunuz.

ÜÇLEME OLACAK

Evet, doğru duydunuz! Marvel ve Sony arasındaki anlaşma gereği Marvel Sinematik Evreni’nde yer alacak filmlere girebilecek olan Spider-Man, aynı zamanda üç adet solo filmine de sahip olacak. Geçtiğimiz hafta itibariyle üçlemenin ilk halkası Homecoming vizyona girdi. İkinci film ise 04 Temmuz 2019’da vizyona girecek ve Avengers 4’ten dakikalar sonrasını konu alarak başlayacak. Üçüncü film için 2021 desek pek sürpriz olmaz. Yine de Marvel’ın ne yapacağı belli olmaz.

Stark dokunuşu kostüm, Karen ve Iron-Spider

Hem Civil War’da, hem de Homecoming’te Peter’ın giydiği yeni kostüm, bir Tony Stark ürünü. Peter Parker’ın o ilk gördüğümüz korkunç amatörlükte ki kostümünü alıp tam bir harikaya çeviren Stark, Peter’ın idolü olmayı yeniden ve yeniden başarıyor. Yalnız şöyle bir durum var: kostüm dış görünüşü ile çizgi romanlardaki orjinal Spider-Man’e çok benziyor fakat iç tasarım, o teknoloji ve yapay zeka Karen ise olaydan bir o kadar uzak. Sanıyoruz ki bu da sinematik evrenin çizgi roman dünyasından farklı olması için atılan adımlardan biri.

Karen ise şahane bir olay. Şahsen ben bu tip yapay zekalara bayılırım. Özellikle JARVIS’in kalbimdeki yeri ayrıdır. FRIDAY’e ise halen Jarvis’in yerini aldığı için gıcık olurum. Tek temennim, Thanos Infinity War’da Vision’u öldürünce, Jarvis’in de Tony’e geri dönmesi. Öte yandan Stark’ın zırha eklediği Karen ise acemi bir Spider-Man’in yanında oldukça iyi ve tatlı sahnelerin olmasına neden olmuş.

Gel gelelim asıl bombaya: filmde gözüken Iron-Spider! Çizgi romanlardaki Iron-Spider, daha çok Tony’nin zırhlarına benzeyen hacimde ve malzemede bir zırhtı. Burada ise Peter’ın giydiğimi kostümün daha teknolojik ve hoş tasarımlısı olmuş gibi. Kötü mü? Hayır, kesinlikle hayır! Beyaz perdede izlerken görsel zevk anlamında, çizgi romandakine oranla çok daha iyi gelecek bir Iron-Spider var karşımızda.

“Spider-Man will return”

Bu yazıyı görmeye artık şaşırmıyoruz. Sonuçta kocaman bir Marvel Sinematik Evreni’nin içerisindeyiz. Captain America: Civil War ile hayatımıza giren Spider-Man, kendi solo filmi Spider-Man: Homecoming ile yükselişe geçmeye devam etti. Seneye vizyona girecek Avengers: Infinity War ve 2019’da vizyona girecek Avengers 4’te de yer alacağı kesinleşti. Bununla da yetinmeyen Marvel, Avengers 4’ten dakikalar sonra başlayacak ikinci Spider-Man filminin de 2019’da geleceğini doğruladı.

Yani geçtiğimiz bu iki filmden sonra, mahallemizin dostu Örümcek-Adam’ı 3 kere daha Tom Holland ile göreceğiz ve emin olun ki karakter gelişmeye, olgunlaşmaya devam edecek!

Klasik Spider-Man tema müziği ve gözüme çarpan bir hata

Özellikle 60’lı yıllarda yoğun olarak kullanılan klasik Spider-Man tema müziğinin modernleştirilmiş halini duymak oldukça hoştu. Özellikle Marvel Intro’su eşliğinde gelmesi ve filmin böyle başlaması, koltuğuma gömülüp kısa süreli kalp krizi geçirmeme neden oldu diyebilirim! Ayrıca filmin sonlarına doğru Vulture, Stark’ın gizli uçağına girerken orada bir zırh göze çarpıyor: MODEL 42!

Yahu Marvel… Oraya koyacak başka zırh mı bulamadınız? Model-43 tamamen parçalanmadı, 45’de öyle, 46’yı da belki ekleyebiliriz… Iron Man 3’ün sonunda Tony’nin tamamen yok ettiğini zırhın orada ne işi var? Zırh mı kalmadı yani oraya koyacak? Marvel’ın Tony’nin zırhlarına olan dikkatsizliği ve özensizliği maalesef 2008’den beri devam ediyor. Hep bir hata yakalamak mümkün… Umarız bunu düzeltirler.

Dilerseniz, 2017 yılında çıkacak oyunları görmek için bu haberimizi ziyaret edebilirsiniz. GeekGamerNews.com’u FacebookTwitterInstagramGoogle+ ve Youtube üzerinden takip etmeyi unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: