GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Stan Lee: Hayatı, eserleri ve fazlası

Geçtiğimiz günlere Stan Lee’yi kaybettik… 95 yaşında hayata gözlerini yuman bu güzel insanı daha iyi tanımak için bu yazıyı yayımlıyoruz.

Stan Lee sinema ve çizgi roman dünyasına aşina birçok ismin yakından tanıdığı bir isim. Kendisi bugün tanıdığımız birçok süper kahramanın arkasındaki yaratıcı iken, Marvel Sinematik Evreni’ndeki birçok filmin ve Marvel çizgi filmlerinin de özel yapımcılığını üstleniyor.

1922’de New York City’de dünyaya gelen Stan Lee, Amerikalı bir çizgi roman yazarıdır. Başarılı isim Spider-Man, Fantastik Dörtlü üyeleri, X-MEN orijinal takım, Daredevil, Hulk ve Iron Man’i yaratarak 1950’lerde yaşam mücadelesi veren çizgi roman sektörünü yeniden canlandırdı.

S.T. Anley takma ismi ile Timely Comics bünyesinde çizgi romanlar yazan isim, daha sonra kendi ismi olan Stan Lee’yi çizgi romanlarda kullanmaya başladı ve Timely Comics de bugün hepimizin bildiği Marvel Comics şirketine dönüştü. 1942’de Captain America çizgi romanlarına verdiği destek ile sektöre atılan Lee, 1961 yılında Fantastik Dörtlü takımını yarattı. Bunu 1962’de Hulk ve Spider-Man takip etti. 1964’te ise Daredevil çıktı.

Stan Lee, 1942’den 2000’li yıllara kadar birçok önemli çizgi romanın yazarlığını yaptı ama bu başarı sadece kendisinin yazıları ile olmadı. Jack Kirby ve Steve Ditko ile sık sık ortaklık kuran Stan Lee, kendi yazılarını bu iki ismin şahane çizimlerine emanet etti ve bu üçlü çizgi roman dünyasında fırtınalar estirdi. Bu üçlüye zaman zaman John Romita Sr, Don Heck, Bill Everett, Joe Maneely gibi isimler de katıldı.

2000’li yıllardan sonra aktif çizgi roman yazarlığı hayatına nokta koyan Stan Lee, sektörün medya ayağını kontrol etmeye başladı. 1990 – 2018 arasındaki birçok Marvel çizgi filminde ve Marvel Sinematik Evreni’nde yer almayan eski sinema filmlerinin bir köşesinde Stan Lee’nin ismini görürüz. Hatta Lee, bu çizgi filmlerden bazılarında seslendirmen bile olmuştur.

Cameo’ları ise onu şahane yapan başka bir nokta. Marvel Sinematik Evreni’nden önce bazı eski Marvel filmlerinde, Sony’nin Spider-Man serilerinde ve Fox’un X-MEN ve Fantastik Dörtlü serilerinde kısa sahneler oynayan Stan Lee, asıl popüleritesini 2008 yılında başlayan Marvel Sinematik Evreni ile yakaladı. Kendisinin her MCU ve MCU dışı Marvel süper kahramanlarının olduğu filmde cameo’su vardır. Hatta 12 Kasım 2018’de kendisini kaybetmemize rağmen, yönetmen Joe Russo onun 2019’daki dört filmde daha cameo’sunun olduğunu söyledi. Bunlar: Captain Marvel, Avengers 4, Spider-Man: Far From Home ve muhtemelen X-MEN: Dark Phoenix.

Will Eisner Ödülü Onur Listesi, Jack Kirby Onur Listesi, Uluslararası Sanat Madalyası, Disney Efsaneleri gibi ödülleri kazanan Stan Lee, 12 Kasım 2018’de aramızdan ayrıldı. 95 yaşında aramızdan ayrılan efsane ismin bir süredir yoğun bakımda olduğu biliniyordu.

Stan Lee, yukarıda bahsettiğimiz süper kahramanları yarattı ama birçok önemli süper kahraman çizgi romanının da yazarlığını üstlendi. Ant-Man, Avengers, Black Bolt, Black Panther, Black Knight, Black Widow, Captain Marvel, Peggy Carter, Collector, Dr.Doom, Dr.Strange, Dormammu, Daredevil, Iron Man, Fantastic Four, Nick Fury, Giant-Man, Groot, Galactus, Hawkeye, Heimdall, Hela, Hulk, Inhumans ve daha birçok isimle çizgi roman yayımladı. Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Stan Lee’nin birçok Marvel video oyununda da seslendirmede bulunduğunu ve Stan Lee’nin Süper Kahramanları isimli bir TV dizisini bir dönem sunduğunu söyleyelim. 2018 bizden çok önemli bir ismi alıp götürdü. Çizgi roman dünyasını yeniden alevlendiren, sektörün duayen isimlerinden, sadece Marvel değil, DC başta olmak üzere birçok sektörel ismin büyük saygı duyduğu Stan Lee’yi kaybettik. Işıklar içinde uyu gerçek süper kahraman!

Bütün Stan Lee cameo’larına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz!

%d blogcu bunu beğendi: