GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Tarsus’taki Gizemli Kazı – Neler oluyor, Bilinmeyenler ve Komplo Teorileri

Mersin’in Tarsus ilçesinde tam 319 gündür süren ilginç bir kazı var! İşte tüm detaylar, bilinmeyenler ve komplo teorileri…

Tarihler 13 Kasım 2016’yı gösterdiğinde, Mersin’in Tarsus ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri enteresan bir kazıya başladı. İlk etapta belediyenin sıradan bir yer altı kazısı zannedilen kazı, zaman geçtikçe büyüdü ve geniş alana yayıldı. Gelinen şu noktada belediye amaçlı değil, arkeoloji amaçlı bir kazı olduğu düşünülen Tarsus Kazısı için sadece Türkiye’den değil, başka ülkelerden de yetkililer olay yerine geldi!

Öncelikle en başa dönelim… Tarsus Emniyet Müdürlüğü’nde görev alan Mithat Erdal isimli polis memuru, tarihler 28 Ocak 2012’yi gösterdiğinde kendi tabancası ile vurularak öldürüldü. Şehit olan Erdal’ın görevi, Mersin’de ki define avcılarını ortaya çıkarmak ve tarihi eser kaçakçılığı yapan şebekeyi çökertmekti. Şebeke yakalandı fakat Mithat Erdal da hayatını kaybetti. Olayın üstü örtüldü fakat 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından açılan birçok eski dosya ile birlikte, Mithat Erdal ve onun tarihi eser dosyası da açılmış oldu.

13 Kasım 2016’ya gelindiğinde Mithat Erdal’ın şehit edildiği kırmızı evde başlayan ve giderek Tarsus’un 82 Evler Mahallesi’ne yayılan esrarengiz kazı, yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Çevreye kimse sokulmadı, kazı alanı sıkı bir şekilde kapatıldı, gerek yerden gerek havada güvenlik noktaları oluşturuldu. İlk etapta sadece Tarsus Emniyeti mensuplarının, Türk arkeologların ve belediye mensuplarının görev aldığı kazı, her geçen ay çok daha farklı kişilere ev sahipliği yapmaya başladı.

Aradan geçen 319 günün ardından, 28 Eylül 2017’ye geldiğimizde kazı alanı inanılmaz bir seferberlik ile korunuyor. Sadece Tarsus Emniyeti’nden değil, İstanbul ve Ankara’dan özel amirler bölgeye gidiyor. Özel Harekat Polisleri gerek yerde, gerek çatılara konuşlandırdıkları keskin nişancılar ile bölgenin emniyetini sağlıyor. Devlet yetkililerine birinci ağızdan haber veren danışmanlar ve Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan özel ekipler de olay yerinde.

Hepsi bununla da sınırlı değil. Olayların giderek ilginçleşmesi şu noktada başlıyor. Mahalle sakinlerinin gözüne takılan bir detay var. İlk etapta sıradan kıyafetler ile kazıya başlayan ekipler, şuan için radyoaktif koruma sağlayan özel giysiler kullanıyorlar. Bilim kurgu filmlerindeki hikaye ve ekipmanı aratmayan Tarsus Kazısı, söylenenlere göre özel koruma giysili yabancı arkeologlara ve yabancı istihbarat servislerinden ajanlara da ev sahipliği yapıyor! Ayrıca NASA, Avrupa Birliği gibi bilim, teknoloji ve tarih ile ilgilenen birçok kuruluş da bölgeden haber alabilmek yoğun bir çaba harcıyor.

Yetkililerden net bir açıklama yok

Muhtemelen gerçekten ilginç bir olay ile karşı karşıyayız. 13 Kasım 2016’dan beri hiçbir açıklama yapmayan ve bölgeye yaklaşmaya çalışan vatandaşları sert bir dille uyaran yetkililerin ardından, ilk açıklama Mersin Valiliği’nden geldi. Valilik, “Ciddi koruma gerektiren bir durum” diyerek mahallenin zırhlı polis araçlarıyla kapatılmasına açıklık getirdi. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’da “gizlilik” sebebiyle kazının başladığı eve alınmadı. CHP’li vekil Atıcı ise aşağıdaki sözlerle yaşananları anlattı:

“Bu arkadaşlar polislerin koruduğunu, sokağa kimsenin alınmadığını, keskin nişancıların olduğu ifade etti. Tabii sıradan bir kazı görüntüsü yoktu. Böyle bir intiba uyandığı için, ben de halkında tedirgin olduğunu görünce Tarsus’a geldim. Öncelikle Kaymakam bey ile görüştüm. Kaymakam bey kazıdan haberdar olduğunu ancak çok detaylı bilgisi olmadığını söyledi. Müze müdürü ile görüştük, müze müdürü ise bir kurtarma kazısı için başvuruda bulunduklarını ifade etti. Daha önceki yıllarda bundan 5- 6 yıl kadar önce burada çeşitli kaçak kazıların yapıldığı ve bu kazılar neticesinde de bir kurtarma kazısının gerekli olduğunu ifade etti. Arkasından Vali beyi aradım durum nedir diye. Sayın valimiz de bana burada bir kazı çalışmasının yapıldığını, ancak ciddi koruma gerektiren bir durum olduğunu ifade ettiler.”

“Buradaki görevlilerle konuştuk. ‘Evet, burada bir kazı çalışması var ama bu kazı çalışmasıyla ilgili bir gizlilik kararı var’ dediler. Bu gizlilik kararıyla ilgili bu alana girmemin mümkün olmadığını ifade ettiler. Burada geçmişte yapılmış olan kazılar ve bu kazılar neticesinde işlenen cinayetler olduğunu ifade ettiler. Burada bir kazı çalışması var buradan tarihi bilgiler elde edilecek. Ancak, bu tarihi bilgiler anlaşılıyor ki birçok insanın ilgisini çekmiş, birçok insanın dikkatini çekmiş ve burada cinayetler işlenmiş. Burada bir polisin öldürüldüğü konusu da araştırılıyor. Hatta bu polisin ölümüyle ilgili peş peşe bir takım cinayetlerinde bağlantılı olabileceği söylendi. Kazı önemli bir kazı. Ancak bu kazı anlaşılıyor ki pek çok insanın dikkatini çekmiş ve birçok yaşama mal olacak kadar önemli bir kazı. Ama arkadaşlar bir 10 gün içerisinde buradan daha detaylı bilgi çıkabileceğini ifade ettiler. Ben de halkın temsilcisi olarak insanların endişelerini dile getirdim. Bir an önce buranın sırları neyse çözülmesi ve halka aydınlatıcı bilgiler verilmesi gerektiği konusunda onları uyardım. Benim gözüm burada olacak.”

Peki bu kazıda gerçekten neler oluyor?

Her şey olabilir! 24 saat esasına göre 20 kişilik bir ekibin çalıştığı Tarsus Kazısı’nda valilik bir başka açıklama daha yaptı. Sadece Şehit Polis Mithat Erdal cinayetinin işlenmediği, başka cinayetlerin de bu bölgede konuyla ilgili işlendiği açıklandı. Ardından “10 ayrı kazı daha var” diyen valilik, olayı iyice çorba etti.

Yerli ve yabancı bilim adamları ve arkeologların radyasyona karşı özel kıyafetler giyerek kazı alanına girmesi ve kazı sırasında artık yurt dışından gelen çok özel modern teknolojik ekipmanların kullanılması, olayların iyice büyüdüğünü gösteriyor. Şimdiden birçok kişi tarafından ortaya komplo teorileri atılmış durumda. Vatandaş ise sadece “Oraya varamıyoruz ki, yasak. Kuş uçmuyor. Bir şeyler çıktığını söylüyorlar. Boşuna beklemezler ki!” derken, bir başkası ” Polis cinayeti olmuş. define varmış, doğruymuş. Ben geçerken gördüm, polisler bekliyorlar.” diyor.

Kazının giderek derinleşmesi ve Tarsus 82 Mahallesi’ne yayılması nedeniyle birçok sokağın asfaltı çökmeye başlamış durumda. Gerek asfalt çökmeleri gerek patlayan su boruları ve gerekse de çöken duvarların ardından ortalık altından kalkılamaz bir hale gelmiş diyebiliriz. Kazı alanının bulunduğu bölge girişlerine ise bakanlık tarafından resmi olarak “Giriş yasaktır!” tabelaları asıldı.

Kazı ile alakalı birçok komplo teorisi ve olasılık ortaya atıldı. Bunlardan en yaygın olanı geçmişe ait çok özel tarihi eserler ve altınlarla dolu bir define bulunduğu yönünde. Ama sonra düşünüyoruz ve diyoruz ki o halde bu kadar özel teknolojiye ve yurt dışından bilim adamı ve korumaya ne gerek var? Muhtemelen çok daha farklı bir mevzu dönüyor.

Komplo Teorileri

Kulağa en uygun gelen teori, kazı alanının altından bir yer altı şehri çıkması. Bu aslında çok anormal bir durum değil. Her yıl en az birkaç tane küçük çaplı yer altı şehrini zaten arkeologlar Dünya çapında buluyor. En sonuncusu da Göbeklitepe’de çıkmıştı. Bulunan bir yer altı şehri ve o şehirden ortalama miktarda altın, malzeme vs çıkması oldukça olası ve kulağa anormal gelmeyen bir durum.

Anormal durum ise şimdi başlıyor. Ne zaman ki kazı alanı giderek genişledi ve derinleşti, uzmanlar o zaman radyasyon korumalı özel giysiler giymeye başladı. Ardından bölgeye yakın oturan mahalle sakinleri arasında aşağıda görülen rahatsızlıklar başlamaya ve vatandaşlar bu şikayetlerden hastanelere akın etmeye başladı:

  • Stres
  • Görüş alanının daralması
  • Kulak çınlaması
  • Yorgunluk hissi
  • Uyku bozukluğu
  • Başi ağrıları
  • İşitme problemleri
  • Sersem hissetme

Bir bilim adamı vs değilim ama radyasyon ile yeteri kadar uğraşırsanız, sizin de yukarıdaki problemlere maruz kalabileceğinizi söyleyebilirim. Bu nedenle kazının altında bir şehirden fazlası olabileceği düşünülüyor. Ayrıca kazılar derinleştikten sonra aşağıda her ne bulunduysa, bölge düzenli aralıklarla elektromanyetik alan bozukluğuna sahip olmaya başladı. Çekmeyen TV kanalları, zayıf internet bağlantısı, çekmeyen telefonlar, yukarıda bahsi geçen rahatsızlıklar derken ciddi bir radyoaktif madde veya teknolojinin aşağıda olabileceği düşünülüyor.

İlk etapta çevreye güvenlik amaçlı Jammer’lar koyulduğu düşünüldü. Fakat Jammer’ların mesafesi genellikle 50 metrekarelik alanları kaplar. Burada bahsi geçen alan ise bundan kat ve kat büyük. Bu nedenle komplo teorilerine inanma olasılığımız giderek artıyor. Kazıların ardından bölgede tarama yapan uzmanlar, yoğun miktarda elektromanyetik alana da rastladılar!

Hepsi bu değil…

İlk etapta basit iş makineleriyle başlayan kazı, şu sıralar metro veya yer altı tünelleri açmak için kullanılan ve “solucan” dediğimiz özel bir makine ile devam ediyor. O koca makineyi oraya sokan yetkililer, itinayla kazmaya devam ediyor. Kazı sırasında çıkan toprak ve hafriyat ise polislerin eskortluk ettiği özel kamyonlar ile en yakın askeri bölgeye götürülüyor!

Alt tarafı bir toprak diyebilirsiniz. Komplo teorileri yine burada devreye giriyor. Ya bahsi geçen topraklar aşağıdaki ne olduğunu bilmediğimiz şey yüzünden bilmediğimiz bir tepkimeye girdi, ya da o toprakların içerisinde halka gösterilmemesi istenen şeyler var! Bu toprak veya toprak içerisindeki önemli şeylerin TÜBİTAK, ASELSAN ve benzeri özel kuruluşlar da incelenebileceği düşünülüyor.

Peki şöyle bir teori daha duysanız ne tepki verirsiniz? Bahsi geçen topraklar ve eğer varsa, toprak içerisindeki malzemeler çok yakın zamanda Akdeniz açıklarına gelecek bir Amerikan savaş gemisine yerleştirilerek, halk arasında “Bölge-51” olarak adlandırılan ABD’nin bu konularla uğraştığı özel tesislerine götürülecek! Gerek Orta Doğu’da ki bu karmaşa, gerek ülkemizdeki OHAL durumu ve diğer dış olaylar derken böyle bir transferin yapılması kimseye yabancı gelmeyecektir.

Absürt teoriler

Yazımızın bu bölümüne kadar çoğu şey biraz uçuk da olsa akla yatan ve gerçekleşmesi muhtemel olaylar. Bu bölümden sonrası ise kulağa biraz film senaryosu gibi gelebilir. İlk teoriye göre “Agharta” isminde Akdeniz civarında kaybolan o özel şehrin bulunduğu ihtimali. Atlantis, MU Kıtası gibi Dünya tarihinde kaybolduğu öne sürülen ama kanıtlanamayan birçok yer varken, bir de başımıza Agharta’nın gelmesi pek şaşırtıcı olmaz.

Öte yandan sadece bir yer altı şehri için mi bütün bu uluslararası seferberlik ve teknolojik destek? Ya da Atlantis ve MU Kıtası örneğinde olduğu gibi Agharta’da da çok ileri ve başa çıkamayacağımız bir teknoloji var? Bunu bilemiyoruz. Öte yandan diğer bir teori “Kutsal Ahit” Sandığı’nın bulunması. “Bu sandık da ne?” diye soracak olursanız, şöyle özetleyebilirim. İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in ve dönemin diğer birçok büyük gücünün ele geçirmek için yoğun çaba sarf ettiği, çok özel bilgilerin olduğu ve kutsal bir sandık bu Ahit Sandığı. Maalesef halen kimse bulamadığı gibi, söylentilerin gerçekliği de tartışılıyor. İşte burada bu sandık bulunmuş olabilir ama yukarıdaki teori bize daha akılcı geliyor…

Sonuncu teori ise yine uzaylılar! Aslında oldukça mantıklı olan bu teori, uzaylıları Dünya tarihinden beri kendi gözümüzle hiç görmediğimiz ve UFO ihbarlarının çoğu asılsız çıktığı için bizleri artık heyecanlandırmıyor. Bazı teorisyenlere göre Tarsus Kazısı’nda küçük çaplı bir yer altı şehri, çeşitli UFO teknolojileri ve hatta bazı uzaylı cesetleri bulunmuş olabilir! Yine aynı teorisyenlere göre 1948 Roswell olayından sonra Dünya UFO tarihinin en ciddi araştırma ve kazısına Tarsus Kazısı olarak bakıyorlar. (Bence halen 1908 Tunguska!)

Kazı bölgesinde uzaylılara ait şehir, cisimler ve malzemeler, bir uzay gemisi, uzaylı cesetleri ve daha birçok şey bulunmuş olabilir. Bu olay bütün bu güvenlik önlemlerini, radyoaktif giysileri ve yabancıların da bölgemize dahil olmasını destekliyor. Ama dediğimiz gibi, geçmişte o kadar fazla asılsız UFO ihbarı oldu ve sözde bu uzaylı dostlarımızı daha hiç göremediğimiz için aslında oldukça mantıklı olan bu teoriyi de es geçiyoruz.

Öte yandan geçtiğimiz gün Tarsus Kazısı’nın hemen üstünde bir UFO dairesinin görüldüğü haberi de oldukça ilginç! Hatta bunu videoya çekmeye başaranlar bile var. Ama videonun doğruluğunu, daha doğrusu videoda gözüken şeyin bir UFO olup olmadığını doğrulamamız mümkün değil. Sonuç olarak halen neler olduğunu tam anlamıyla bilmiyoruz. Ama sonunda bizim ülkemizde de bazı fantastik olaylar olduğunu söyleyebiliriz!!! Şaka bir yana, belki gerçekten fantastik bir olayla ya da daha ayakları yere basan bir olay ile karşı karşıyayız. Ama ne olursa olsun valiliğin söylediği kadar basit bir olay değil ve mevzu gayet ciddi.

Dilerseniz 2017 yılında çıkacak oyunlar2018 yılında çıkacak oyunlar2017 yılında vizyona girecek filmler ve 2018 yılında vizyona girecek filmler listelerimize ilgili bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca sizler için hazırladığımız FIFA 18 rehberimizi okumayı da unutmayın!

GeekGamerNews.com’u FacebookTwitter ve Instagram üzerinden takip edebilir, kardeş projelerimiz Health & Fit 24/7 ve Boş Beleş‘i ziyaret edebilirsiniz!

%d blogcu bunu beğendi: