GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Wikipedia, Türkiye’de erişime engellendi

İnternetin büyük ansiklopedilerinden Wikipedia, ülkemizde engele takıldı.

Türkiye’deki internet sansürüne git gide daha çok maruz kaldığımız şu günlerde devlet bizi daha fazla şaşırtmayı başardı. İnternet aleminin en büyük ansiklopedisi olan Wikipedia, BTK tarafından 5651 sayılı Kanun uyarınca siteye Türkiye’den erişim engellendi.

Öğrencilerin ödev için, birçok insanın da bir şeyleri merak edip baktığı sitenin kapanma gerekçesi ise NTV’de belirtilene göre şu şekilde: ”Wikipedia’ya erişim teröre destek veren içerikler nedeniyle uygulandı. Ayrıca sitede bulunan Türkiye’yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli geldi. Türkiye’nin Wikipedia’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi.

Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi. Bildiğiniz üzere Wikipedia’da bilgiler dışarıdan müdahale ile de değiştirilebiliyor. İlerleyen günlerde Wikipedia’nın ve devletimizin hareketi nasıl olacak göreceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: