GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Windows 10 – Aşırı internet harcamasını kısma

“Kotam çabuk bitiyor” diyenlere ilaç gibi tavsiyeler!

İyi günler arkadaşlar. Bugün ki yazımızda, Windows 10’un internet kotası üzerindeki negatif etkilerini ortadan kaldıracağız. Bunun için işletim sistemi ayarlarında bazı ayarlamalar yapmamız yetiyor.

Windows 10, varsayılan olarak güncelleştirmeleri otomatik indiren, devamlı Microsoft ile çevrimiçi temas halinde bulunan ve bilgisayarınızı devamlı olarak internete bağlayıp sizin üzerinizden veri akışı sağlanmasına imkan tanıyan bir yapıya sahip. Elbette bunlar kötü amaçlı değil. Son madde dahil olmak üzere her şey Microsoft kontrolünde planlı ve programlı yapılan, amacın global Windows indirmelerini hızlandırmak üzerine kurulu bir yöntem. Bizim ülkemiz de ise maalesef ciddi bir kota sorunu olduğu için, bu tip durumlar bize hemen negatif etki ediyor ve ortaya Windows’un gereğinden fazla kota harcamasına, MB indirmesine ve göndermesine sebep oluyor. Gelin, teker teker gereken ayarları yapalım:

Windows Market’in otomatik güncelleştirmelerini kapatma

Siz her ne kadar farkında olmasanızda, Windows Mağaza devamlı olarak işletim sistemi üzerinde bulunan uygulamaları arka planda güncelliyor. Üstelik, işletim sistemi ilk kurulduğunda Microsoft tarafından önerilen bazı 3.parti uygulamaları da kendisi indiriyor. Yapmanız gerekenler oldukça basit:

  1. İşletim sistemi kurulumu tamamlandıktan sonra Ayarlar > Uygulamalar şemasını takip edin ve kullanmadığınız, gereksiz bulduğunuz bütün uygulamaları silin.
  2. Windows Mağaza‘ya girin.
  3. Arama butonunun solunda yer alan “Hesabım” seçeneğine tıklayın.
  4. Ayarlar” menüsüne tıklayın.
  5. Uygulamaları otomatik olarak güncelleştir” seçeneğini devre dışı bırakın.
Eşten eşe indirmeleri (P2P) kapatma
Bu da son bahsettiğim madde. Varsayılan olarak “Açık” halde gelen bu yöntem yüzünden bilgisayarınız, Microsoft’a devamlı olarak bağlı bulunuyor. Windows güncelleştirmeleri, otomatik olarak siz ve sizin gibi P2P sistemine dahil bilgisayarlar aracılığıyla dağıtılıyor. Böylece Microsoft’un veri yükü hafifliyor, güncelleştirmeler daha hızlı dağıtılıyor. Kota derdi olmayan ülkelerde bunun varlığı bile hissedilmiyor evet ama, maalesef ki bizim gibi ülkelerde Windows 10’u kullanan kullanıcıları, bu ayarı kesinlikle kapatmalılar.
  1. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Gelişmiş seçenekler yolunu izleyin.
  2. Windows’u güncelleştirdiğimde bana diğer Microsoft ürünlerinin güncelleştirmelerini de sağla” seçeneğini tiksiz bırakın.
  3. Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç” menüsüne tıklayın.
  4. “Birden çok yerden güncelleştirmeler” menüsünü sadece “Yerel ağımdaki bilgisayarlar” dedikten sonra “KAPALI” olarak ayarlayın.
Otomatik güncelleştirmeleri kapatma
Son olarak Windows Update üzerinden gelen otomatik güncelleştirmeleri kapatırsanız, muhtemelen sorununuzu çözeceksiniz. Ayrıca Steam, Origin, uPlay gibi diğer ortamlar ve Windows Mağazası’nda ki otomatik güncelleştirmeleri kapatmanız da yararınıza olacaktır.
Dilerseniz, 2017 yılında çıkacak oyunları görmek için bu haberimizi ziyaret edebilirsiniz. GeekGamerNews.com’u Facebook, Twitter, Instagram, Google+ ve Youtube üzerinden takip etmeyi unutmayın!
%d blogcu bunu beğendi: