GeekGamerNews.com

Sinema ve oyun severlerin günlük dozu!

Yu-Gi-Oh! Duel Links İncelemesi

Paranız veya zamanınız; buna siz karar verin.

Bu oyun kesinlikle sizden bir şeyler alıyor. Oynarken boş anlarımın çoğunu bu oyuna harcadığımı fark ettim. Çünkü, eğer ilerlemek istiyorsanız kartlara ihtiyacınız var. Kartlar için kart paketlerine, kart paketleri için mücevherlere, mücevherler için de paraya veya bolca zamana ihtiyacınız var. Ben para vermek yerine zaman harcama yoluna gittim ve bir noktaya kadar hızlıca gelişmiş olsam da bu noktadan sonra gelişme hızım yavaşlayınca, aslında olmayan ama beni etkileyen bir duvara çarptım.

Oyunun yapısı

Açılıştan sonra bize 2 karakter seçme şansı sunuluyor. Bu karakterler Yami Yugi ve onun en büyük rakibi Seto Kaiba. İki karakterimizin de kendilerine özel bir oynanış stili var. Ama bu oynanış farklılıklarına oyunda ilerledikçe erişebiliyoruz. Başlangıç için ben Seto Kaiba’yı tercih etmiş olsam da, yeni başlayanlar için kesinlikle Yami Yugi daha iyi bir seçenek olacaktır. Oynanış kısmı ise temelde bilinen Yu-Gi-Oh! formülünden farklı olarak, 5 tane canavar ve büyü/tuzak kartı bölgesi yerine bize bu bölgelerden 3 tane sunuluyor ve can puanımız da 8000 yerine 4000’e indirilmiş durumda.

Bu özellikler oyuncuları bilinen formülün aksinde oynanış stillerine itiyor ve oyunu uzatmak yerine daha hızlı bitirmeye teşvik ediyor. Böyle bir teşvik, kesinlikle oyuna büyük bir artı katıyor. Çünkü Yu-Gi-Oh! Duel Links kesinlikle bir mobil oyun ve bir mobil oyun gibi davranmak zorunda. Kart bölgemizin küçülmesi ve azaltılan can puanımız dışında oldukça doğru bir ilk jenerasyon Yu-Gi-Oh! oyunu demek yanlış olmaz.

İlk jenerasyonu konu alıyor oluşu demek, kimileri tarafından sevilen kimileri tarafından da nefret edilen synchro, xyz ve pendulum çağırmalar yapılamıyor ve ilk nesil dışındaki kartlar da oyunda bulunmuyor. Kartlarımıza ek olarak artık özel yeteneklere de sahibiz. Her karakter 3 tane yeteneğe sahip ve bu yetenekler kimi zaman birbirlerinin farkı versiyonu olsalar da her karakteri yansıtan bazı yetenekler o karakterin üzerine kurulan destelerin temeli denilse yanlış olmaz.

Oynanış

Oyun, bir yazı tura ile kimin ilk başlayacağına karar veriyor. Kararın ardından ilk başlayan kişi, ilk tur saldırı yapamaz iken aynı zamanda da 1 eksik kartla başlıyor. Oyunu hızlandırmak adına da başlangıç elindeki kartların sayısı, 5’ten 4’e azaltılmış. Bu her ne kadar oyunu hızlandırsa da en iyi deste bile, ilk 1-2 turda kötü bir başlangıç eli yaparsa kaybetmeye neredeyse mahkum oluyor. Oyunun herhalde en büyük eksiklerinden biri de bu. Bu detayların dışında temel Yu-Gi-Oh! kuralları geçerli.

Çekecek kartınız kalmadıysa oyunu hükmen kaybedersiniz, can puanınız sıfıra düşerse kaybedersiniz. Özel etkinliklerde Lanetli Exodia’yı çağırarak düşmanınızı yenebilirsiniz fakat bu sadece özel bir tane etkinliğe ait bir kural, normal oynanışta geçerli değil. 2 çeşit destek kartı çeşidi bulunuyor: bunlar saldırı veya savunma güçlendirici kartlar, ek kart çekmemizi sağlayan kartlar vs. gibi büyü kartları ve düşmanın saldırı veya savunma gücünü azaltan kartlar, düşmana zarar veren kartlar, düşmanın yaratığını ele geçiren kartlar vs. gibi tuzak kartları.

Bu kartları kullanmadan kazanmanız neredeyse imkansız ve bu kartların hangi tip desteye ve hangi kartların sizin destenize uyacağına iyi karar vermeniz gerek. Destek kartlarının yanı sıra oyundaki piyonlarınız denebilecek canavar kartlarımız var. Bu canavar kartları şuan için 5 şekilde çağrılabiliyor: Herhangi bir ek gereksinim istemeyen normal çağırma, 1 veya 2 adet canavar kartının feda edilmesi gerektiren kurban verilerek yapılan çağırma, özel kartlar kullanılarak yapılan özel çağırma, ayin kartları kullanılarak yapılan ayin çağırma ve 2 veya daha fazla kartın birleştirilmesi ile oluşan füzyon çağırma. Amacımız bu destek ve canavar kartlarını kullanarak rakibimizin can puanlarını sıfıra indirmek.

Düello dışı aktivitelere gelirsek eğer, oyun 4 bölüme ayrılmış durumda. Eğitim ve özel düelloların yapıldığı geçit bölümü, online düello yapılan pvp bölümü, kart paketi satın alımı ve takasın yapıldığı market bölümü, deste düzenlemesinin yapıldığı düzenleme bölümü. Bu bölümler, içlerinde karakterinize seviye atlatacak puanların toplandığı düellolar yapabileceğiniz NPC’leri içeriyor. Her biri 500 deneyim puanı veren bu NPC’ler, kesinlikle seviye atlamakta ki en büyük yardımcınız. Fakat bir tanesiyle düello yaptıktan sonra bu NPC’ler bekleme süresine giriyorlar. Bu süre uzun olsa da düello küreleri ile sıfırlanabiliyor, fakat bu küreler de bedava değiller.

Karakterler

Oyunda şuan için 12 tane oynanabilir karakter bulunuyor. Karakterlerimiz sırasıyla Yami Yugi veya Seto Kaiba, sonrasında Joey Wheeler, Tea Gardner, Mai Valentine, Weevil Underwood, Rex Raptor, Mako Tsunami, Bandit Keith, Odion, Ishizu ve ve Maximillion Pegasus. Her birinin kendine özel yetenekleri ve birbirlerine verdikleri cevaplar var. Bu durum, oyuna bir mobil oyun için oldukça yeterli bir derinlik katıyor. Yami Yugi ile büyücü destesi oynarken Seto Kaiba ile Beatdown destesi, Maximillion Pegasus ile ayin üzerine kurulu bir deste ile oynamanız hiç kaçınılmaz. Bu örnekler çoğaltılabilir fakat bilinmesi gereken şu ki, her karakter farklı bir canavar tipi ile farklı bir oynayış stilini sunabiliyor.

Kartlar

Kartlar, her Yu-Gi-Oh! oyununda olduğu gibi paketler ile alınıyorlar. Fakat bu paketleri para vermeden açması tam bir işkence. Kartlar 4 sınıfa ayrılmış durumda. Bunlar: UR, SR, R ve N. Bu kısaltmalar kartların nadirlik derecesini belirtirken, paketlerden de genellikle 1 tane nadir ya da daha üstü kart çıkarken; kalan 2 kart genellikle normal sınıf bir kart oluyor. Hal böyle olunca iyi kartların çoğu UR ve SR olarak işaretlendiği için size oyunda üst kısımlara gelebilmek için bolca paket açmak düşüyor. Ama bu paketler için gereken mücevherler ya parayla satın alınmalı, ya da oyunda “grind” edilmek zorundalar. Eğer para vermezseniz, bu “grind” çok uzun sürebiliyor ve bir anda kendinizi para verenlerin seviyesinde bulunca daha yukarı çıkamamaya başlıyorsunuz.

İçinde sadece 4 tane SR sınıfı kart bulunan bir deste ile Altın lige çıkmayı başarmış olsam da, bu ligde genellikle UR ve SR sınıfı kart kullanan oyuncuların içine düşünce daha fazla ilerleyemedim ve bu da oyun zevkimi azalttı. Kart çeşitliliğine gelince, oyuna sık sık yeni paketler ve kartlar ekleniyor. Bu paketler yeni kartlarla birlikte yeni oyun stilleri de getiriyorlar. Eğer bu engeli göz ardı edecek olursak, oyunda pek çok kart mevcut. Hepsine bir şekilde erişim sağlayabilirseniz, sizi oldukça eğlenceli saatler bekliyor olacağına eminim. Paketlerden çıkan yeni birkaç kart ile bir deste kurmaya çalışıp o desteyi deneme yanılma yoluyla geliştirmeye çalışmak, oyunun en eğlenceli yönü olduğuna emin olabilirsiniz.

Artıları

  • Nostajik Yu-Gi-Oh! deneyimi
  • Bol kart ve karakter çeşitliliği
  • Geniş oyun tarzları
  • Ulaşılabilir hızlı düellolar

Eksileri

  • Para vermeyen kullanıcıları bekleyen grindfest
  • Düelloları yarıda bitirebilen bağlantı sorunları
  • Para veren kullanıcılarla vermeyenler arasındaki büyük fark

Yu-Gi-Oh! Duel Links, 17 Kasım 2016’da Android ve iOS için yayımlandı. İncelememiz, iOS üzerinde çalıştırılan oyun üzerinden yapılmıştır. 2017 yılında çıkacak oyunları görmek için bu haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: